GeriGündem Afrin'de sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afrin'de sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

Afrin'de sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
Abone Olgoogle-news

Afrin'de terör örgütü hedeflerine yönelik operasyon sürüyor. ÖSO, TSK'nın desteğiyle Afrin'in batısındaki El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdı. Bugün üsteğmen Oğuz Kağan Usta'nın şehit düştüğü Ömer Uşağı Köyü ile çevresindeki 5 stratejik tepe de Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO tarafından teröristlerden alındı. ÖSO, köyde çekilen görüntüleri yayınladı. Bugün yeni cephelerle birlikte toplam 7 ayrı noktadan Afrin'e girilmiş oldu. 2 gündür yoğun çatışmaların yaşandığı Burseya Dağı'ndan ise fotoğraflar geldi.

İşte terör örgütüne karşı operasyonlarda son dakika gelişmeleri

19:45 Terör örgütünün uzun süre hazırlık yaptığı, tünel, menfez, mevzi ve gözetleme kulelerinin bulunduğu Burseya Dağı'nda bugün de çatışmalar devam etti. Türkiye sınırında bulunan birliklerden Fırtına obüsleri ile yapılan top atışlarının ardından harekete geçen TSK unsurlarının desteklediği ÖSO güçleri, uçaksavar ve ağır silahlarla YPG'li teröristlerin bulunduğu bölgeyi yoğun ateş altına aldı. Bölgedeki yoğun yağmur ve sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi operasyona katılan birliklerin yavaş ilerledi. Bölgede akşam saatlerine doğru, sessizlik hakim oldu.

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

19:36 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini söyledi.

UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT OLDU

19:13 Afrin'deki harekatta yaralanan Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı kurtarılamayarak şehit oldu. Evli olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Muratdağı’nın ailesine acı haber verildi. 

19.10: Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Suriye sınırındaki bazı alanlar 15 gün boyunca özel güvenlik bölgesi olarak belirlendi.

18:38 Terör örgütünün işgali altındaki Afrin'den ateşlenen 2 roket, Hatay'ın Hassa ilçesindeki boş bir araziye isabet etti. Saldırıda, can ve mal kaybı olmadı.

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
Burseya Dağı

18:15 Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütlerine yönelik harekat kapsamında çeşitli birliklerden sevk edilen askeri araç ve personel, Kilis-Hatay hudut hattındaki birliklere ulaştırıldı. Sevkıyatı tamamlayan araçlar, birliklerine geri döndü. Bu arada, Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mevzileri gün içerisinde Fırtına obüsleriyle ateş altında tutuldu.

17:23 CNNTürk canlı yayınına bağlanan Kanal D editörü Cem Tekel, Burseya Dağı'ndaki harekatın sürdüğünü söyledi. Tekel, askerlerin moralinin yüksek olduğunu aktardı, harekatın tüm hızıyla sürdüğü bilgisini verdiklerini aktardı.

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
Yoğun çatışmaların yaşandığı Burseya Dağı'nda yağış ve sis var.

ÖMER UŞAĞI KÖYÜ VE STRATEJİK NOKTA ELE GEÇİRİLDİ

15:50 Bugün Üsteğmen Oğuz Kağan Usta'nın şehit düştüğü Ömer Uşağı Köyü ile çevresindeki 5 stratejik tepe de teröristlerden alındı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Racu'ya bağlı Ömer Uşağı Köyü'nü teröristlerden arındırdı. ÖSO, sosyal medyadan köyde kaydedilen görüntüleri de paylaştı. Görüntülerde bölgede yoğun sis olduğu görülüyor. 

ÜSTEĞMEN USTA ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

Bugün, Afrin'deki Ömer Uşağı Köyü'nün kuzeyinde teröristlerle çıkan çatışmada Üsteğmen Oğuz Kağan Usta şehit düşmüştü.Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmede, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Ömer Uşağı Kuzeyi/Suriye bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurlarıyla girilen çatışmada bir askerin şehit olduğu belirtildi. Bilgilendirmede, saldırıda şehit düşen askere Allah'tan rahmet, ailesine, TSK'ye, yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileğinde bulunuldu.  

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

Afrin operasyonlarının 4'üncü gününde bugün Ömer Uşağı, Hamam Köyü ve Burseya Dağı bölgelerinden Afrin'e doğru giriş yapıldı.

14:33  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) desteği ile Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'nin batısındaki Cinderes beldesine bağlı El Hammam köyünü ele geçirdi.

AA'nın haberine göre TSK destekli ÖSO, Afrin'in batısından sürdürdüğü operasyonda Cinderes beldesinin El Hammam köyünü ve çevre tepeleri terör örgütü PYD/PKK'dan aldı. Cinderes bölgesi, PYD/PKK’nın Hatay'ın Reyhanlı ilçesine saldırı düzenlediği stratejik bir bölge olmasının yanında Afrin’e uzanan düz bir vadi konumunda. Zeytin Dalı Harekatı'nın ilerleyen safhaları açısından Cinderes bölgesindeki gelişmeler önem arz ediyor.

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
Çok sayida tank ve ZPT Hatay'in Kırıkhan ilcesinde muhammatlarini depolayarak operasyon icin hazırlanıyorlar

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı
Terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'deki mevzilerine Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), çoklu roketatar ve obüs toplarıyla atış yapıldı

11:47 CNNTürk canlı yayınına bağlanan Kanal D muhabiri Cem Tekel, Burseya Dağı'ndan son görüntüleri geçti. ÖSO'ya bağlı birlikler kritik dağdaki operasyonu sürdürüyor. Gece tuzaklara karşı yer değiştiren ÖSO unsurları bu sabah saatlerinde yeniden harekata başladı. 

TOPÇU BİRLİKLERİ VURUYOR

11:45  Kilis-Hatay hudut hattında konuşlu TSK birlikleri, Afrin'de tespit edilen terör örgütü mevzilerine sabah saatlerinden bu yana aralıklarla top atışı gerçekleştiriyor. Patlama sesleri, Kilis'in Suriye sınırındaki bazı köylerden de duyuluyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İLETİŞİM HATLARI KESİLDİ

Habertürk'ün haberine göre 6 noktada terör örgütünün iletişim hatları tamamen kesildi. Habertürk muhabiri Çetiner Çetin, "Şu an 12 kilometrelik bir alanda, Reyhanlı'dan Kilis'e kadar uzanan hatta terör örgütü PKK için önemli olan 6 nokta, sınır hattında kullandıkları bütün güzergahtaki bütün iletişim hatları kesilmiş durumda. Son 72 saat içerisindeki en önemli nokta sınır hattında terör örgütü PKK'nın iletişim hatlarının kesilmiş olması" dedi.

08:12 Afrin'deki terör hedeflerine yönelik operasyonu sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesindeki PKK hedeflerini de vurdu. TSK'dan yapılan açıklamaya göre dün gerçekleştirilen hava operasyonunda, hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki teröristlere ait sığınak, barınak ve silah mevzileri imha edildi.

BURSEYA DAĞI'NDA ÇATIŞMA

Afrin'deki harekatta çatışmalar dün akşam terör örgütünün 'Afrin'deki Kandil’i olarak dillendirilen Burseya Dağı'nda yoğunlaştı. YPG'nin uzun süre hazırlık yapıp mevziler, tüneller kazdığı, gözetleme kuleleri kurduğu dağın bir bölümünün ÖSO, bir bölümünün terör örgütünün elinde olduğu belirtiliyor. Dağda 10 yakın örgüt üyesinin yakalandığı iddia ediliyor. Burseya Dağı, Şaran, Kefercenne ve Bülbül hattı ile birlike Afrin merkeze giriş koridoru açısından da kritik öneme sahip. Burseya Dağı hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu nedeniyle de önemli.

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

Özgür Suriye Ordusu, dün Burseya Dağı'ndan fotoğraflar paylaştı. Görüntülerde terör örgütün kazdığı mevziler, gözetleme kuleleri, kum torbaları görülüyor. Kaynaklar, akşam saatlerinde ÖSO birliklerinin taktik olarak dağda yer değiştirdiği, terör hedeflerinin topçu ateşiyle vurulduğu ve çatışmanın dağın eteklerinde sürdüğü bilgisini paylaştı. Dün Afrin'in kuzeyinden giren TSK ve ÖSO unsurları de Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de teröristlerden arındırdı. ÖSO'nun operasyon sırasında 2 PYD/PKK'lıyı esir aldığı öğrenildi.


Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

TSK ve ÖSO dün Afrin'e yeni cephe açtı, doğudaki Azez'den harekat başladı. 

SIZMA GİRİŞİMLERİ ÖNLENDİ

Habertürk'ün haberine göre ise Suriye sınırları içinde kalan ve operasyonun devamlılığı için kritik öneme sahip Alika,Bulbul, Zahran, Bak Ubası, Kusanlı, Maydan, Tabah Kuy, Kara baba, Hawran Darh bölgelerinde operasyonların yoğunlaşacağı öğrenildi. Bu bölgelerde PKK, 72 saat içinde 104 sızma girişiminde bulundu. Bunlardan 61’i termal kameralarla, 31’i İHA’lar tarafından fark edilirken, 12 sızma girişimi de doğrudan sahadan gelen istihbarat bilgileri ile önlendi.

KRİTİK TEPE DE ALINDI

Zeytin Dalı harekatının Batı cephesinde ise Reyhanlı’nın karşısındaki Şeyh Hadid’e bakan en büyük tepe ele geçirildi. 

HÜRRİYET YAZARLARI HAREKATI YORUMLADI

Afrinde sıcak gelişme...Üsteğmenin şehit düştüğü köy teröristlerden alındı

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle