Kredi kartında şifreyle sahtecilik azaldı

Kredi kartında şifreyle sahtecilik azaldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından, 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren hayata geçirilen “çipli kartlarla şifreli alışveriş uygulaması”nda (chip&PIN), yüzde 94 kullanım oranına ulaşıldı.

Haberin Devamı

BKM’den yapılan açıklamada, bir aylık süre içinde, kredi kartındaki sahtecilik oranı daha da gerilerken, chip&PIN uyumlu işlem oranının yüzde 94’e ulaştığı belirtildi. Açıklamada, ”Elde edilen yüzde 94’lük kullanım oranı, Türk Kartlı Ödeme Sektörü tarafından büyük bir başarı olarak yorumlandı. Türkiye’den önce uygulamayı devreye almış olan İngiltere’de bu orana, uygulama başlangıcını takip eden birinci yılın sonunda ulaşılmıştı” denildi.

29 Haziran 2007 tarihinde yüzde 80 olan şifreli alışveriş oranının, bir ay sonra, yani 1 Ağustos 2007’de, yüzde 94 oranına yükselmesinin, sistemin kredi kartı kullanıcıları tarafından benimsendiğini ve yaygın olarak kullanıldığını gösterdiği ifade edildi. Uygulamanın kademeli olarak başladığı Mart 2006 tarihinden bugüne kadar, kredi kartında sahtecilik oranlarında yüzde 68’lik bir gerileme yaşandığı kaydedilen açıklamada, sahtecilik oranındaki bu düşüşün, chip&PIN uygulamasının güvenliği konusunda da önemli bir gösterge olduğu ve bu oranın hızla azalmaya devam edeceği belirtildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: