Kredi kartı vurgunuyla lüks tatil

RUS hackerlardan, yerli ve yabancı kişilerin hesap bilgilerini temin ederek düzenledikleri sahte kredi kartlarıyla haksız kazanç elde ettikleri ileri sürülen 15 kişilik çıkar amaçlı suç örgütü, İzmir polisinin operasyonuyla çökertildi. Şebeke üyelerinin, elde ettikleri yaklaşık 500 bin liralık haksız kazandıkları paraları, lüks otellerin havuz başlarında ve deniz kenarlarında eğlenerek tükettikleri ortaya çıktı.

Haberin Devamı

İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, 6 aydır sürdürdüğü istihbarat çalışması ve teknik takip doğrultusunda, daha önceden hakkında yasal işlem yapılan 47 yaşındaki C.S.'nin liderliğini yaptığı suç örgütünün, yine faaliyette bulunup haksız kazanç sağladığı belirlendi. Harekete geçen ekipler, C.S. ve suç örgütü üyelerinin, yerli ve yabancı kişilerin hesap bilgilerini Rus hackerlardan internet yoluyla temin etiklerini, bu kişilere ait düzenledikleri sahte kredi kartlarını, anlaşmalı oldukları kuyumcu, telefoncu, gözlükçü gibi işyerlerinde mal alım satımı olmadan komisyon karşılığı kullanarak haksız kazanç sağladıklarını saptadı.

Operasyon için düğmeye basan ekipler, C.S. ile birlikte B.B. (22), E.S. (26), O.E. (26), H.Ş. (27), E.R.Ö. (28), U.Z.A. (26) O.E. (30), F.K. (32), M.K. (31), M.A.K. (31), M.A. (31), A.S. (39), U.Ö. (31) ve M.E.Y.'yi (46) yakaladı. Gözaltına alınanların, ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda, 17 sahte manyetik şeritli kart, 5 bilgisayar, encoder cihazı, 13 cep telefonu, 31 CD, 4 post cihazı, yüzlerce slip asılları ele geçirildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 5 kişi ise, savcının talimatıyla ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

DÜNYADA TANINIYORMUŞ

Genişletilerek sürdürülen soruşturmada, elebaşı C.S.'nin, 2008 yılında ABD'de FBI tarafından yapılan operasyonla faaliyeti sona erdirilen, hackerların kendi aralarında iletişim kurup hesap bilgisi sattığı ‘Dark Market’ adlı sitenin üyesi olduğu belirlendi. Dünyada kredi kartı vurguncuları arasında önemli bir yeri olduğu bildirilen C.S.'nin, kullandığı bilgisayarlarda polis kontrolüne yakalanmamak için temizleme programları olduğu, sürekli cep telefonu hattını da değiştirdiği saptandı.

HAKSIZ KAZANCIN EĞLENCESİ FOTOĞRAFLARDA

Suç örgütü üyelerinin, şu ana kadar kullandıkları yöntemle 500 bin TL'lik haksız kazanç sağladıkları belirlendi. Şebeke üyelerinin, haksız kazançlarını, özellikle Antalya'daki lüks otellerin havuz başlarında ve deniz kenarlarında eğlenerek tükettikleri ortaya çıktı. Şüphelilerden U.Z.A.'nın, vurgunla elde ettiği kazancın keyfini sürdüğünü gösteren fotoğrafları ise dikkat çekti. Emniyette işlemleri tamamlanan 15 şüpheli, İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: