Kredi kartı dolandırıcılığı şebekesi çökertildi

ADANA’da polisin gerçekleştirdiği operasyonda banka ATM’lerine yerleştirdikleri düzenekle 180 kredi kartını kopyalayıp 33 kişiyi yaklaşık 1 milyon lira dolandırdığı iddia edilen 8 kişi yakalandı. Şebeke üyesi S.A.’nın, kendi kredi kartını da kopyalayarak mağdur rolüyle bir bankadan 40 bin lira almaya çalıştığı öne sürüldü.

Adana Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele (BSM) Şube Müdürlüğü ekipleri, yürüttükleri 6 aylık çalışmada, 8 kişilik dolandırıcılık şebekesinin bankaların otomatik para çekme makinelerine kalem kameralı düzenek yerleştirip işlem yapmaya gelenlerin kredi kartı bilgilerini kopyaladığı ve şifrelerini öğrendiğini saptadı. Şebeke üyelerinin ele geçirilen bilgileri piyasada 5 liraya satılan boş kartlara yükleyip bu hesaplardan nakit çekerek harcamalar yapıp menfaat sağladıkları belirlendi. BSM ekipleri, şebekenin kopyalanan kredi kartlarının limitlerini internet üzerinden arttırıp vurgun tutarını arttırmaya çalıştıklarını da ortaya çıkardı. Şebekenin bu yöntemlerle 33 kişiye ait 180 kredi kartını kopyalayıp, yaklaşık 1 milyon lira vurgun yaptığı saptandı.

Çalışmalarını tamamlayan BSM ekipleri, gerçekleştirdikleri operasyonda M.Y., S.E., S.A., M.Y., M.A.Y., O.K., M.G. ve Ç.Ö.’yi yakalayıp gözaltına aldı. Dolandırıcılık şebekesinin elemanları arasında olduğu öne sürülen bilgisayar uzmanı S.A.’nın kendi kartını da kopyalayıp mağdur rolü oynayarak bir bankayı 40 bin lira dolandırmaya çalıştığı, ancak takip yapan polislerin uyarısıyla bu vurgunu gerçekleştiremediği iddia edildi.

8 şüpheli, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Haberle ilgili daha fazlası: