GeriGündem Kraliyet kuralları Çankaya’ya uyar mı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliyet kuralları Çankaya’ya uyar mı

Kraliyet kuralları Çankaya’ya uyar mı
refid:8267715 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in bu yılki resmi ziyaret programına Türkiye’yi de aldığı ve ziyaretin ilkbahar aylarında gerçekleşmesi için Ankara ile Londra arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşandığı öğrenildi.

37 YIL ÖNCE GELDİ

Her iki başkentin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kraliçe Elizabeth’in programlarını dikkate alarak ziyaretin Mayıs ayı içinde yapılmasını planladığı, ancak henüz net bir tarihin belirlenmediği bildirildi. İngiltere Kraliçesi son olarak Türkiye’yi merhum Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay döneminde, 1971 yılında ziyaret etmişti. Kraliçe, 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelmiş olacak.

Türk ve İngiliz diplomatlar arasında ziyaretle ilgili yapılan görüşmelerde, Kraliyet Ailesi’nin yüzlerce yıllardır uygulana gelen katı kurallarının Ankara’da nasıl gerçekleşeceği de görüşülüyor. Kraliyet ailesinin birçok kuralının Çankaya Köşkü’ndeki davette ne şekilde hayata geçeceği şimdiden merak ediliyor. Bunlar arasında İngiliz Kraliçesi’nin katıldığı yemeklerde bayanların uzun gece elbisesi, erkeklerin ise siyah smokin giymesi yer alıyor. Bugüne kadar hiç smokin giymeyen Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın smokin giyip giymeyeceği merak konusu oluyor. Bu konuda İngiliz protokolünün ne derece etkili olabileceği konuşuluyor.

Dün Senegal Cumhurbaşkanı’nın iki ülke şerefine kadeh kaldırmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün karşılık vermeyip, tokalaşmayla yetinmesini Kraliçe’nin ziyaretinde de yapması halinde, bunun diplomatik bir sıkıntıya yol açmasından endişe ediliyor. Çankaya Köşkü’ndeki yemek davetinin nasıl yapılacağı da görüşmelerde ele alınıyor.

KRİPTO GÖNDERİLDİ

Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Kraliçe Elizabeth’in Türkiye’yi ziyaret etmek istediğine dair Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden gelen kripto ilgili birimlere ulaştı. Kraliçe’nin Türkiye programının Ankara dışında, İstanbul ile bazı diğer tarihi ve turistik bölgeleri kapsayacağı belirtiliyor. Kraliçe’nin, İstanbul’da bir resepsiyon vermesi de bekleniyor. Kraliçe’ye ziyaretinde, eşi Prens Philip de eşlik edecek.
False