GeriGündem Kraliçe İstanbul'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe İstanbul'da

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Kabataş Erkek Lisesi ziyaretlerini tamamladı.

KRALİÇE İSTANBUL'U GEZİYOR

Kraliçe ve eşi, saat 13.45'te geldikleri Kabataş Erkek Lisesinde Türk ve İngiliz öğrencilerin çeşitli deneyler yaptığı bahçedeki incelemelerin ardından saat 14.05'te Kabataş Eğitim Vakfı Sabancı Kültür Sitesinin terasına çıkarak buradan İstanbul Boğazı'nı seyretti.

II. Elizabeth ve beraberindekiler, burada hazırlanan halı, kilim, kuru yemiş, Türk lokumu, Türk kahvesi, Maraş dondurması, şerbet ve çeşitli hediyelik eşyanın sergilendiği stantları tek tek gezdi.

Kraliçe II. Elizabeth, Moda Akademinin 4 erkek ve 3 kızdan oluşan Karadeniz Halk Oyunları ekibinin yaklaşık 3 dakika süren canlı kemençe eşliğindeki horonunu ilgiyle izleyerek alkışladı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın eşlik ettiği Kraliçe II. Elizabeth, saat 14.30'da da Kabataş Erkek Lisesinden ayrıldı.

Kraliçe Elizabeth'in, pembe ve beyaz renklerden oluşan elbisesi, pembe şapkası, beyaz çanta ve beyaz ayakkabıdan oluşan kıyafeti ilgi çekti.
Bu arada, Kraliçenin beyaz eldiven giydiği ve gezi süresince bir demet çiçekle dolaştığı görüldü.

CUMHURBAŞKANI GÜL İLE İSTANBUL BOĞAZI GEZİSİ

Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip ile beraberindekiler, Kabataş Erkek Lisesinin rıhtımında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile bir araya gelerek, İstanbul Boğazı'nda gezinti yapacakları “Keyif Style” adlı yata bindiler.

Yat, konuklarıyla birlikte İstanbul Boğazı'na doğru açıldı.

İSTANBUL MODERN'İ GEZDİLER  

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, İstanbul Modern Sanat Müzesini gezdi.

Kraliçe II. Elizabeth, Kabataş Erkek Lisesini ziyaretinin ardından, İstanbul Boğazında gezinti yaptı. Kraliçe II. Elizabeth, gezintinin ardından "Keyif Style" adlı yatla Tophane'deki İstanbul Modern Sanat Müzesine geldi.

Kraliçe II. Elizabeth'in İstanbul Modern Sanat Müzesi ziyaretinde eşi Edinburgh Dükü Prens Philip yer almazken, kendisine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan eşlik etti.

Kraliçe Elizabeth'i, İstanbul Modern Sanat Müzesinin sahil kısmındaki gümrük bölümünde, yatın yanına kadar gelen İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı karşıladı.

Kraliçe Elizabeth'in müzeye gelişi sırasında, resmi üniformalı polislerin yanı sıra gri takım elbiseli ve boyunlarında polis arması bulunan sivil polisler ve jandarma güvenliği sağladı. Güzergah üzerindeki binalarda keskin nişancılar görev aldı. Polis helikopteri ve deniz polisinin de yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve NATO'dan bir ekibin de koruma sağladığı görüldü.

Öte yandan Kraliçe II. Elizabeth'in, İstanbul Modern Sanat Müzesine geleceğini haber alan, Karaköy Limanında demirli bir gemideki turistlerin de gelişi izlemek için geminin camlarında toplandıkları görüldü.

BİLİM PROJELERİNİ İNCELEDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Kabataş Erkek Lisesinde öğrencilerin bilim projelerini inceledi.

British Council ve ODTÜ işbirliği ile gerçekleştirilen “FameLab Türkiye 2008 Bilim Elçileri Yarışması”na katılan projeler, Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinin yardımıyla Kraliçe Elizabeth ve beraberindeki heyete tanıtıldı.

Verilen bilgiye göre, Cheltenham Festivals'te Türkiye'yi temsil edecek projeler, bilimsel bir konuyu 2-3 dakika gibi kısa bir sürede ve eğlenceli bir şekilde izleyenlere aktarmayı amaçlıyor.

Daha sonra Kraliçe ve eşine, Kabataş Erkek Lisesi Ekonomi Kulübünce, Haggerston Girls School ve Hackney Community College tarafından 2-3 ay önce başlatılan elektrikli bisikletlerin yaygınlaştırılması ve çevreci ulaşım sistemlerinin kullanılmasını amaçlayan bir projenin çalışmaları tanıtıldı.

Kraliçe II. Elizabeth, Kabataş Erkek Lisesi 100. Yıl Anıtı önünde ziyaretçi defterini imzaladı. Kraliçe Elizabeth ile eşi Prens Philip'in deftere sadece imzalarını attıkları görüldü.

Kabateş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirdöven ve Okul Mürürü Recep Memiş, Kraliçe II. Elizabeth'e burada, 2. Abdülhamit tarafından verilen ve lisenin açılışını gösteren ferman ile sınırlı sayıda üretilen altın yaldızlı cam tabak hediye etti.

Kraliçe II. Elizabeth, eşi Prens Philip ve beraberindekiler, Kabataş Eğitim Vakfı Sabancı Kültür Sitesinin İstanbul Boğazı bölümüne geçerek burada hazırlanan stantları gezdi. Kraliçe ve beraberindekiler, ilk olarak halı standına gelerek burada kendilerine gösterilen ipek halı ile bir süre ilgilendi ve bilgi aldı.

Maraş dondurması standına da geçen Kraliçe II. Elizabeth, dondurma yapımını izlerken, kendisine şerbet sunan şerbetçiye tebessüm etti.

II. Elizabeth, hediyelik satranç takımlarının bulunduğu bölümde, bazılarında ünlü figürler yer alan takımların olduğu standı kısa bir süre inceledi.

Kraliçe II. Elizabeth, diğer stantları da tek tek gezerken, kilim standı ile bir cam atölyesinin standındaki cam semazenlerine ilgi gösterdi.

PRENS PHİLİP'TEN YAKIN İLGİ

Gezi süresince Kraliçe II. Elizabeth'in stantlara belli bir mesafede yaklaştığı görülürken, eşi Prens Philip stantlardaki objelerle tek tek ilgilenerek görevlilerle zaman zaman şakalaştı.

Prens Philip, Maraş dondurması standına geldiğinde dondurmanın nasıl yapıldığına ilişkin bilgi alarak, “yüksek teknoloji” diyerek espri yaptı. Prens Philip, satranç tahtalarının bulunduğu stantta da haçlı figürlü piyonu eline aldı.

Bu arada, Kraliçe II. Elizabeth'e gezi boyunca eşlik eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da stantlardaki objelerle yakından ilgilendi.

Miliband, Maraş dondurmacısının geleneksel şovuna gülerek karşılık verdi. Dondurmacının gösterisi sırasında Miliband, elinde boş bir külah bırakması üzerine de “Boş her zaman politikacının elinde kalandır” şeklinde espri yaptı.

David Miliband, kendisine ikram edilen dondurmayı eşiyle paylaşarak yedi.

Öte yandan, Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün “Keyif Style” adlı yatla İstanbul Boğazı'nda yaptıkları gezintiye Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve beraberindeki heyet katıldı.

Yata bindikleri sırada basın mensuplarının ısrarı üzerine Gül çifti ile Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip gazetecilere poz verdi.

Kısa bir boğaz turu yapan teknede bulunan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kraliçe ve beraberindekilere boğaz çevresindeki tarihi yapılar hakkında bilgi verdi.

"YEDİ ŞEHRİN MERCEĞİNDEN" SERGİSİNİ GEZDİ 

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, İstanbul Modern Sanat Müzesinde "Yedi Şehrin Merceğinden" konulu sergiyi gezdi.

Müzeye gelişinde İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı tarafından karşılanan Kraliçe Elizabeth, müzede ilk olarak Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle açılan "Yedi Şehrin Merceğinden" konulu sergiyi gezdi, bu sırada kendisine Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic tarafından sergiye ilişkin bilgi verildi.

Kraliçe Elizabeth, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tasarım bölümü öğrencilerinin "Göster ve Anlat" projesindeki tasarımlarını inceledi. Ardından Kraliçe II. Elizabeth, müzenin içinde bulunan eğitim odasına geçti. Kraliçe, burada da ilköğretim öğrencilerinin "Bir Şehir Oluşturmak" konulu proje üzerindeki çalışmalarını izledi.

Kraliçe II. Elizabeth, gezisi sırasında İTÜ'nün mimarlık, mühendislik, endüstriyel tasarım ve çevre planlaması bölümünden öğrencilerle bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından Kraliçe II. Elizabeth, İngiliz mimar Zaha Hadid'in "İstanbul Kentsel Yenilenme Projesi" hakkındaki sunumunu dinledi.

Kraliçe II. Elizabeth'e ziyareti sırasında, müzenin sergilerine ait kataloglar ile Fahrelnisa Zeid desenli eşarp hediye edildi.

Ziyaret sırasında müzede Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany de hazır bulundu. Kraliçe II. Elizabeth, müzeye İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'la geldi.

Kraliçe Elizabeth, yaklaşık 40 dakika süren İstanbul Modern Sanat Müzesini ziyaretinin ardından Tepebaşı'ndaki İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na geldi.

   

False