GeriGündem Kraliçe Bursa'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe Bursa'da

Kraliçe Bursa'da
refid:8938343 ilişkili resim dosyası

İNGİLTERE Kraliçesi II. Elizabeth, eşi Edinburg Dükü Prens Philip'le birlikte, özel uçakla Bursa'ya geldi.

İŞTE KRALİÇE'NİN BURSA FOTOĞRAFLARI

Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip'i taşıyan British Airways'e ait özel uçak Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan kalkarak, saat 11.40'ta Bursa Yenişehir Havaalanı'na indi. Kraliçeye, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve bir heyet de eşlik etti.

Kraliçe Elizabeth'in isteği üzerine, kendisini protokol karşılamadı. Kraliçe ve yanındakiler havaalanından, Bursa gezisinin ilk durağı olan Kozahan'a karayoluyla hareket etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan da ‘GAP’ ile Kraliçe'den yaklaşık yarım saat önce Bursa'ya geldi. Hayrünnisa Gül, Kraliçe II. Elizabeth'e Bursa gezisinde eşlik ediyor.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Yenişehir Havaalanı'ndan karayoluyla Bursa kent merkezine hareket etti. Hareket öncesi konvoydaki tüm araçlar, özel eğitim almış köpekler eşliğinde kontrol edildi. Kraliçe'nin özel aracına, cep telefonu sinyallerini etkisiz hale getiren araç ile çok sayıda korumanın bulunduğu araçlar eskortluk yaptı. Araç konvoyunun 80 kilometre hızla ilerlerken, Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip'i, tarlada ve bahçede çalışanlar yol kenarına gelerek selamladı. Bu sırada jandarma ekipleri de yol boyunca önlem aldı ve yüksek tepelere keskin nişancılar yerleştirildi.

TRAFİK KESİLDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşinin ilk durağı olan Kozahan çevresinde önlem alan polisler, kentin en işlek semtini araç trafiğine kapattı. Yayalara ise etten duvar oluşturan polislerin arasından geçiş izni verildi. Ekipler, görevli olmayan polisleri bile bölgeden uzaklaştırdı.

Bursa ziyaretinde beyaz kıyafetler giyen Kraliçe II. Elizabeth, saat 12.27'de Kozahan'a geldi. Burada, Mehter Takımı'nın ‘Ceddin deden’ marşıyla karşılanan Kraliçe II. Elizabeth'i, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan ile Bursa protokolü karşıladı.

İPEK KUMAŞ ALDI, EŞARP HEDİYE EDİLDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Prens Philip, Kozahan'ın girişinde Bursa Valisi Şahabetttin Harput, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez’in eşi Ümran Sönmez karşıladı. 2 çocuk tarafından çiçek verilen Kraliçe'ye ayrıca bir yeniçeri heykeli hediye edildi. Kraliçe ve eşi, daha sonra tarihi yapıyı gezdi. 

Kozahan'da ilk olarak ipek ürünler satan işyerlerini gezdi, ipek kumaş satın aldı. Kraliçe'ye, ‘Moda İpek’ adlı işyerinde eşarplar hakkında bilgi verildi. Eşarpları çok beğenen Kraliçe II. Elizabeth'e, işyeri sahibi Bilseç Çetinmez tarafından kahverengi ve üzerinde Osmanlı Tuğrası ve motifleri bulunan eşarp hediye edildi.

EBRU GÖSTERİSİNİ İZLEDİ

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip, daha sonra Bursa Olgunlaşma Ensitüsü'nden ebru sanatçısı Nuray Yıldız'ın ebru yapmasını izledi. İlgiyle izlediği ebru sanatıyla ilgili Kraliçe Elizabeth'e bilgi verildi.

KOZAHAN'DA ÖĞLEN YEMEĞİ

Yaklaşık yarım saat süreyle Kozahan'daki işyerlerini gezen Kraliçe Elizabeth, daha sonra eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'le öğle yemeği için Kozahan'ın Şadırvan bölümüne geçti. Kraliçe gelmeden önce, davetliler ayağa kalkmamaları, sigara içmemeleri konusunda uyarıldı. Kraliçe ve eşi Prens Philip, ayrı ayrı masalarda oturdu.

Kraliçe'nin masasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Edipoğlu, modacı Rıfat Özbek, Aynur Bektaş, Bev Hurley, Demet Sabancı, Coraline Buid, Bursa Valisi Şahabettin Harput, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez ve Gülay Aslantepe bulunurken, Prens Philip'in masasında ise Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Oya Coşkunöz, Jan Ward, Ayşegül Donat, Semra Aşçıgil, Beyhan Bağış, İmre Barmenbek, İlhan Parseker, Emine Kamışlı ile Ümran Sönmez oturdu.

HER YEMEĞİN GRAMAJI ELÇİLİĞE BİLDİRİLDİ

Bursa'nın meşhur İskender Kebabı'nı istemeyen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e, gümüş tabaklarda zeytinyağlı enginar, bakla fava, yaprak sarma, patates yatağı üzerine kuzu budu, kuşkonmaz gratine, kızarmış hellim peyniri, asaparazguz eşliğinden dondurmalı kazandibi ile kristal bardakta alkolsüz hazırlanan içecekler ikram edildi.

Bursa'daki 5 yıldızlı bir otelin hazırladığı yemekler, Kraliçe Elizabeth'in sağlığı düşünülerek, özel olarak hazırlandı. Ayrıca Kraliçe'nin öğle yemeğinde yiyeceği her yemeğin gramajı İngiliz Büyükelçiliği'ne bildirildi. Yemekte servis personelinin kıyafetinden masa düzeninde yer alacak peçetenin rengine kadar her ayrıntı özel olarak hazırlandı.

EŞARPLARLA İLGİLENDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Bursa'da Kozahan'da gittiği ‘Moda İpek’in sahibi Bilseç Çetinmez, Kraliçe gelmeden önce kendilerine gelen görevlilerin özellikle doğal olmalarını istediklerini söyledi.

Bilseç Çetinmez, “İşyerime gelince kendisine İngilizce ‘Hoşgeldiniz’ dedim. Başıyla selamı aldı. Daha sonra Bursa ve ipek işlerinden ürünleri önüne serdim. İpekten yapılan, kahverengi olan ve üzerinde Osmanlı Tuğrası ve motifleri bulunan, İznik Çinisi desenli eşarp ile çok ilgilendi. Ben de 100 YTL'ye sattığımız bu eşarbı kendisine hediye ettim” dedi.

YEREL GAZETE İNGİLİZCE VE TÜRKÇE İLANLAR

Bu arada İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Bursa gezi nedeniyle, aralarında Büyükşehir Belediyesi, Kebapçı Yavuz İskenderoğlu, çok sayıda holding ve şirketler yerel gazetelere sayfalarca İngilizce ve Türkçe yazılı ‘Hoş geldiniz’ ilanları verdi.

Bu ilanlarda ‘İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, sizi aramızda görmekten gurur duyuyoruz’, ‘İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, kentimize hoş geldiniz, şeref verdiniz’, ‘İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ipek yolundan geçerken size eşlik etmekten onur duyarız’ yazıları dikkati çekti.

DEFİLEYİ İZLEDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Bursa Klasik Türk Musikisi Korosu'nun eşliğinde verilen yemekten sonra, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 13 mankenden oluşan, Osmanlı ve motiflerini içeren, sultanların saraylarda giydikleri kıyafetleri içeren, ‘Dünden Bugüne Yansımalar’ adlı defileyi ilgiyle izledi. Kraliçe, defile sonunda Türk ve İngiliz bayraklarından oluşan kıyafet giyen mankenlerle çağrıldığı podyumda günün anısına fotoğraf çektirdi. BTSO Başkanı Celal Sönmez, teşriflerinden dolayı teşekkür ettiği II. Elizabeth'e, içersinde ipekten ve Bursa kumaşlarından yapılmış özel kıyafetlerin bulunduğu hediye verdi.

Kraliçe ve eşi Prens Philip'e, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından da ipek eşarp ve kravat hediye edildi.

CEMİL İPEKÇİ'DEN KRALİÇE'YE ÖZEL HEDİYELER

Kozahan'da davetliler arasında bulunan moda tasarımcısı Cemil İpekçi, daha önceden hazırladığı 2 hediyeyi vermek üzere Kraliçe II. Elizabeth'in yanına gitti. Kraliçe ile bir süre sohbet eden İpekçi, pırlanta, yakut ve safirden oluşan, Osmanlılar'ın son dönemine kadar kullandığı, içersinde nazara ve kötülüğe karşı kullanılmış tılsımların olduğuna inanılan, ‘çintemani’ adı verilen bir bilezik ile üzerinde Osmanlı ayları bulunan, İznik'te altın barakla basılmış kaftana bezeyen paltoyu takdim etti.  

Daha sonra Kraliçe II. Elizabeth, hafif çiseleyen yağmur altında Kozahan'dan ayrılırken, cam içersine konulan ve dut yaprağı bulunan kozayı ilgiyle izledi. Kraliçe Elizabeth, daha sonra Karagöz- Hacivat gölge oyunu gösterisini izlemek üzere Şefik Bursalı Sanat Galerisi'ne gitti.

ÖZEL ODADA BİR SÜRE DİNLENDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi'nde gölge oyunu gösterisini izledikten sonra, Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasında kendisine tahsis edilen ve yeniden düzenlenen özel odada bir süre dinlendi. Dinlenirken Kraliçe'ye özel tabaklarda Bursa çileği ve kirazı ikram edildi.

PRENS PHILIP TOFAŞ FABRİKASI'NA GEÇTİ

Bu sırada Edinburgh Dükü Prens Philip, İngiltere Konsolosluğu'na ait özel bir ciple TOFAŞ Fabrikası'na gitti. Prens Philip, burada Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve üst düzey fabrika yöneticileri tarafından karşılandı.

KRALİÇE'YE YEŞİL CAMİ'DE RAHMAN SURESİ

Kraliçe Elizabeth, dinlendikten sonra Büyükşehir Belediyesi'nden araçla gittiği Yeşil Cami ve Yeşil Türbe'yi ziyaret etti. Yeşil Cami önünde Bursalılar yine Kraliçe'ye sevgi gösterisinde bulundu. Yeşil Cami'ye giren Kraliçe, minberin önünde sandalyeye oturdu. Burada, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Kuran-ı Kerim'den 10 dakika boyunca Rahman Suresi'ni okudu. Prof. Dr. Ay sureyi okurken aynı anda Kraliçe'ye, surenin İngilizce çevirisi yapıldı.

PROF. DR. ORTAYLI ANLATTI, KRALİÇE DİNLEDİ

Kraliçe daha sonra Yeşil Türbe'ye geçti. Türbede 8 dakika kalan Kraliçe'ye burada yapılan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi. Kraliçe Elizabeth, yine çok sıkı güvenlik önlemleri altında, yürüyerek türbenin hemen yanındaki Hünkar Çay Bahçesi'ne geçti. Burada Kraliçe'ye, Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından Yeşil Türbe'nin yapısı, tarihçesi ve restorasyonla ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Ortaylı, “Kraliçe Elizabeth sanat tarihini çok iyi biliyor” dedi.

 

False