GeriGündem Kraliçe Bursa’da Osmanlı’yla buluştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe Bursa’da Osmanlı’yla buluştu

Kraliçe Bursa’da Osmanlı’yla buluştu
refid:8945451 ilişkili resim dosyası

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, dün Bursa’da Osmanlı esintisini doyasıya yaşadı. Kraliçe, dün saat 11.40’ta eşi Prens Philip’le özel uçakla Bursa’ya geldi.

Kraliçe ve eşinin ilk durağı Kozahan oldu. Hayrünnisa Gül, protokol ve Mehter Takımı’nın karşıladığı Kraliçe’ye 2 çocuk çiçek verdi, bir yeniçeri heykeli hediye edildi. Bir mağazayı gezen Kraliçe’ye, çok beğendiği ipek eşarplardan, üzerinde Osmanlı Tuğrası ve İznik çinisi motifleri bulunan ikisi hediye edildi. Kraliçe 400 Euro’ya özel ipekten kıyafetler, ve 300 YTL’ye eşarp, şal ve kırlent satın aldı.

İskender kebap istemedi

Ebru sanatçısı Nuray Yıldız’ın çalışmasını izleyen Kraliçe ve Prens Philip, Şadırvan bölümünde öğle yemeği yediler. İskender Kebabı istemeyen Kraliçe’ye, gümüş tabakta zeytinyağlı enginar, bakla fava, yaprak sarma, patates yatağı üzerine kuzu budu, kuşkonmaz gratine, kızarmış hellim peyniri, asaparazguz eşliğinde dondurmalı kazandibi ile kristal bardakta alkolsüz içecekler ikram edildi. Yemekten sonra, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’nün defilesini izleyen Kraliçe daha sonra, Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde, 13 çocukla Karagöz-Hacivat gölge oyunu gösterisini izledi.

Camide Rahman Suresi

Yeşil Cami’ye geçen Kraliçe’ye, ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, 10 dakika boyunca Rahman Suresi’ni okudu. Surenin İngilizce çevirisi yapıldı. Kraliçesi Elizabeth’e Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz, İngilizce Kur’an-ı Kerim hediye etti. Elizabeth, ardından Yeşil Türbe’ye geçerek, buradaki restorasyon çalışmaları hakkında Topkapı Müzesi Müdürü Prof. İlber Ortaylı’dan bilgi aldı.

Kraliçe’ye çiçek koklattı

Hayrünnisa Gül, türbe çıkışında ağaçtan kopardığı bir çiçeği Kraliçe’ye koklattı. Hayrünnisa Hanım cami ziyareti sırasında kendisini tutamayarak hapşırdı.

Kraliçe ve eşi, 5.5 saatlik turları sonra saat 17.15’te Bursa’dan ayrıldı.
False