GeriGündem Koşaner'den ses kayıtları ile ilgili açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koşaner'den ses kayıtları ile ilgili açıklama

Koşaner'den ses kayıtları ile ilgili açıklama
refid:18593840 ilişkili resim dosyası

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, bir yabancı internet sitesinde kendisine ait ses kayıtlarının yayımlanmasıyla ilgili olarak, avukatı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Koşaner, açıklamasında; "Bu konuşmalar, vicdan sahibi bazı yazarlarımızın da belirttiği gibi bir 'İtiraf' değil, tamamen bir 'Özeleştiri'. Dün olduğu gibi bugün de bu açıklamaların, noktasına ve virgülüne kadar arkasındayım. En büyük üzüntüm, her zaman büyük kıymet verdiğim, acılarını daima yüreğimde hissettiğim şehitlerimizin ve onların değerli ve kederli ailelerinin bu vesileyle istismar edilmesidir" dedi

"HABER VE YORUMLARIN BİR KISMI TÜM VARLIĞIMI BORÇLU OLDUĞUM TSK'YI HEDEF ALMASI NEDENİYLE AÇIKLAMA YAPMA ZORUNLULUĞU ORTAYA ÇIKTI"

 "Bir yabancı internet sitesinde şahsıma ait ses kayıtlarının yayınlanmasını müteakip, çeşitli basın yayın organlarında bu konu ile ilgili çok sayıda haber ve yoruma yer verilmiştir. Bu haber ve yorumların bir kısmının, şahsım üzerinden direkt olarak, tüm varlığımı borçlu olduğum ve herşeyden çok sevdiğim Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alması, halen devam etmekte olan bir takım davalarla ilişkilendirilmeye çalışılarak "Yargıyı etkileme" amacını taşıması ve bu kutsal vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ruhlarını ve onların değerli yakınlarının vicdanlarını rencide edecek nitelikte olması nedeniyle tarafımdan bir açıklama yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır."

"İTİRAF" DEĞİL, TAMAMEN BİR "ÖZELEŞTİRİ"

 "Görev sürem içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik yoğun saldırıların olduğu dönemde çeşitli birlikleri ziyaret ettim ve bîr kısmı ses kayıtlarında da yer alan konuşmaları yaptım. Ancak bu konuşmalar, vicdan sahibi bazı yazarlarımızın da belirttiği gibi bir "İtiraf" değil, tamamen bir "Özeleştiri" ve personelimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceği açısından önemli gördüğüm bazı konularda onların dikkatini çekme, son derece hassas bir dönemde hata yapmamaları konusunda kendilerini uyarma ve motive etmeye yönelikti."

"KİMSEDEN KAÇIRDIĞIMIZ, SAKLADIĞIMIZ VE GİZLEDİĞİMİZ KONULAR DEĞİL"

 "İfade edilen hususlar, zaten kurum içinde tartıştığımız, özeleştirisini yaptığımız, hatalardan dersler çıkarmaya yönelik bir çabanın sonuçlandır. İfade edilen konuların tamamı, devletin ilgili kurullarında, üst düzey devlet yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde de kendileriyle paylaştığım, hukuki olarak gereğinin yapılması için emir verdiğim konulardır. Kimseden kaçırdığımız, sakladığımız ve gizlediğimiz konular değildir."

"BİR KISIM MEDYA TARAFINDAN ABARTILAN, İSTİSMAR EDİLEN BÖLÜMLER DE BU BÖLÜMLERDİR"

 "İfadelerde zaman zaman marjinalleşen uslüp ise bazı noktaların dramatize edilerek dinleyicilerin dikkatlerinin çekilmesine yönelik bir gayretin ürünüdür. Bir kısım medya tarafından abartılan, istismar edilen bölümler de bu bölümlerdir."

"ÖZELEŞTİRİYİ İZİNSİZ OLARAK KAYDEDİP YAYINLAMAK İSE AHLAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUKTUR"

 "Unutulmamalıdır ki, samimiyet içeren, kibirden uzak ve gerektiğinde canı acıtan özeleştiri bir 'Erdem'dir. Ancak bir insanın ve hatta bir kurumun kendi içinde yaptığı bu özeleştiriyi izinsiz olarak kaydedip yayınlamak ise ahlaksızlık ve hukuksuzluktur."

"AÇIKLAMALARIN, NOKTASINA VE VİRGÜLÜNE KADAR ARKASINDAYIM"

 "Dün olduğu gibi bugün de bu açıklamaların, noktasına ve virgülüne kadar arkasındayım. Ancak üzüntüm, konuşmalarımın çarpıtılarak komuoyuna sunulması ve aldığım karar nedeniyle şahsımın, gayri ahlaki ve hukuki bir tartışmanın içine çekilmeye çalışılmasıdır. Ancak buna alet olmayacağım."

"İFADELERDE HUKUKA AYKIRI, HUKUK DIŞI TEK BİR CÜMLE YOKTUR"

 "İddia edildiğinin aksine ifadelerde hukuka aykırı, hukuk dışı tek bir cümle yoktur. Eleştirel anlamda maksadı aşan ifadeler, benzetmeler olabilir, nitekim gazetecilerle ilgili ifadeler bu çerçevede değerlendirilebilir. Ancak bu kinayeli ifadelerin maksadı da Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı devam eden bu süreçte, medyanın rolü ile ilgili dinleyicilerin dikkatlerini çekmekti. Bu ifadeler, kesinlikle 'hakaret' amaçlı söylenmemiştir."

"TERÖRİSTLE MÜCADELENİN HANGİ YASA VE USULLERE GÖRE YAPILDIĞI BELLİDİR"

 "İfadelerde terörle mücadele konusunda yer alan, 'Bizim hiç kimsenin talimatına falan da ihtiyacımız yok' cümlesinin maksadı, çarpıtılan haberlerde yer aldığı gibi 'Sivil otoriteye bir başkaldırı' değil, aksine o dönemde, 'Türk Silahlı Kuvvetleri bölücü terör örgütüne karşı neden operasyon yapıyor?' şeklinde bir kampanya yürütenlere karşı, birlik komutanlarını uyarmak, yasal haklarını kendilerine hatırlatmaktır. Yoksa, teröristle mücadelenin hangi yasa ve usullere göre yapıldığı bellidir."

"SES KAYITLARINDA, "BALYOZ BELGELERİNİN ÇALDIRILMASI" İFADESİ KESİNLİKLE YER ALMAMAKTADIR"

 "İfadelerde, halen devam etmekte olan bir dava ile ilgili olarak yer alan sözlerde çarpıtılarak kamuoyuna sunulmuştur. Ses kayıtlarında açık ve net olarak 'Seminerle ilgili evrakın hepsi imha edilmiş olduğu için olay ortaya çıkınca bir şey bulamadık' şeklinde yer alan ifade, bazı basın organlarında 'Balyozla ilgili tüm evrakı biz imha ettiğimiz için her şeyi iddianameden öğrendik' şeklinde verilmiştir. Varlığı dahi henüz kanıtlanmamış olan bir planın imhasından söz etmek mantık dışıdır. Ses kayıtlarında, 'Balyoz belgelerinin çaldırılması' ifadesi kesinlikle yer almamaktadır. İfade edilen, o tarihlerde icra edilen plan seminerine yönelik ses kayıdı ve bir kısım bilgi ve belgelere ilişkindir. Unutulmamalıdır ki, plan semineri ile halen devam eden dava ile ilgili konular birbirinden farklıdır."

"ÜZÜNTÜM, ŞEHİTLERİMİZİN VE KEDERLİ AİLELERİNİN BU VESİLEYLE İSTİSMAR EDİLMESİDİR"

 "Son olarak en büyük üzüntüm, her zaman büyük kıymet verdiğim, acılarını daima yüreğimde hissettiğim şehitlerimizin ve onların değerli ve kederli ailelerinin bu vesileyle istismar edilmesidir. Ailelerimiz şundan emin olmalıdırlar ki, Türk Silahlı Kuvvetlerinde meydana gelen her ölümlü olay mutlaka askeri savcılık tarafından soruşturulur ve gerekirse sorumlular hakkında dava açılır. Ancak burada üzücü olan ise, intihar ettiği yargı kararıyla da tespit edilmiş bir askerimizin bu ifadelerle ilişkilendirilmeye çalışılmasıdır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False