GeriGündem Korsan değil, psikopat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korsan değil, psikopat

Adanalı bir ‘Kolera Sokağı Çocuğu’. Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffur Okan'ın istihbaratına göre, genelev sokağında büyümüş. Jilet atmış, esrar çekmiş, hap içmiş. Mehmet Dağ'ın, Adana Emniyeti'deki sicilinden, gözü kara bir hava korsanı yerine, bir psikopatın biyografisi çıkıyor.

Mehmet Dağ'ın uyuşturucu bulundurmak, ruhsatsız silah taşımak, meskun mahalde ateş etmek, arkadaşını dövmek, dolandırıcılık ve yankesicilik suçlardan 5 ayrı sabıkası var. Hırsızlık suçundan 6 ay yatıp üç ay önce çıktığı Aksaray Cezaevi'nde de rahat durmamış. Kendine jilet atıp, hap içmiş.

Eğitimi, ortaokul terk. Bir baltaya sap olduğu bilinen tek dönemde, eczacı kalfalığı yapmış. Yaş 31. Meslek hanesinde 'İşsiz yazıyor'.

KAÇIRMA UZMANI

Kaçırma konusunda tecrübeli. Ailesi ‘‘İşi gücü olmayan adama verecek kızımız yok’’ deyince 29 yaşındaki eşi Fidan Dağ'ı da kaçırarak evlenmiş. İlk hava korsanlığı denemesi gibi, evlilik yaşamında da başarısız olmuş. Hırsızlık parasıyla ev geçindirmek istemeyen Fidan Dağ, boşanmak için mahkemeye başvurmuş. 3 yaşındaki kızı Bahar'ı alıp ailesinin yanına taşınmıştı. 25 gündür ayrı yaşıyorlardı.

Bu kez rızası olmadığı için Fidan Dağ'ı kaçıramayacağından, uçak kaçırma fikri bu boşluk döneminde düştü aklına. Planın ilk aşamasında, evdeki buzdolabını satıp, Ankara'ya bir uçak bileti aldı. Muhtemelen ilk kez uçağa binecekti. İlk bindiği uçağı da kaçıracaktı.

İPUCU VERDİ

Salı günü, uçağa binmeden önce eşine uğradı. Uçak biletini gösterdi. ‘‘Ankara'ya gidiyorum. Göreceksin, ben televizyonlara çıkacağım, meşhur olacağım. Herkes beni konuşacak, benden bahsedecek’’ dedi. Dediğini de yaptı.

Pilotların, rotayı Diyarbakır'a çevirip boyun eğmesine güvenen Dağ, bombanın fitilinin istediği anda ateşleyebilmek için baca gibi sigara içmeye başladı. Her ihtimale karşı, hosteslerden iki karton sigarayla 30 puro istedi. Dumandan zarar görmemeleri için olsa gerek yolcuların hepsini arka tarafa gönderdi. Bu arada, ön taraftaki Business Class'ta oturan yolculardan içki içen birine bozuk attı. Bir daha içmeyeceğine dair tövbe ettirdi. Uyuşturucudan sabıkalı, eski hapçı, yeni hava korsanı, bir de alkol yasağı koydu. İçki şişelerini toplatıp, içki servisini de iptal etti.

BİR DİZİ ACEMİLİK

Uçak, özel timin en güçlü olduğu ilimiz, Diyarbakır'a indiğinde Mehmet Dağ, acemiliği konusunda dışarıdaki güvenlik güçlerine sürekli ipucu verdi. Uçağın ışıkları açıktı. Pencereleri de hiç kapatılmadı. Dışarıdaki keskin nişancılar, elleri tetikte onu namlunun ucundan izliyorlardı. Arada bir pencereden bakıp, operasyon hazırlığı olup olmadığını anlamak için, uçağın çevresinin aydınlatılmasını istedi.

Yolcuların üzerindeki cep telefonlarını da toplamayı akıl edemedi. Uçak Diyarbakır Havalimanı'na indikten sonra, tam bir iletişim merkezine dönüştü.

MÜTHİŞ PLAN Hangi Holywood yapımı filmde gördü bilinmez, kendisiyle öbür uçağa binecek personel ve 5 kişiyi, aralarına girip, grup halinde bağlamak için, dışarıdakilerden çamaşır ipi istedi. İpi getirecek olan görevli, uçağa çırılçıplak girecekti. Maazallah, üzerinde silah olabilirdi. Mehmet Dağ, uçağa kapılarından başka girilecek noktalar da bulunduğunu aklına hiç getirmedi.

Hava korsanlığı denemesi, fiyaskoyla sonuçlanan Mehmet Dağ, güvenlik güçlerine teslim edilirken, uçak mürettebatına, ‘‘Beni unutmayın ha. Cezaevinde ziyaretime gelin. Sigara getirirsiniz’’ diye sesleniyordu.

Mehmet Dağ: Sabıkalı korsan

Adı Mehmet Dağ. 31 yaşına 5 ayrı sabıka sığdırmış. Uyuşturucu bulundurmak, ruhsatsız silah taşımak, meskun mahalde ateş etmek, arkadaşını dövmek, dolandırıcılık ve yankesicilik... Hırsızlıktan 6 ay hapis yattığı cezaevinde de boş durmamış. Kendine jilet atıp, hap içmiş.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False