GeriGündem Koronavirüsü nasıl bulaşır? Koronavirüs sivrisineklerden bulaşır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koronavirüsü nasıl bulaşır? Koronavirüs sivrisineklerden bulaşır mı?

Koronavirüsü nasıl bulaşır? Koronavirüs sivrisineklerden bulaşır mı?
Abone Olgoogle-news

Tüm dünyada can kaybına neden olan ve tedirginlik yaratan koronavirüsü ile ilgili araştırmalar devam ederken farklı söylentiler de gündeme geliyor. Son olarak havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sivrisineklerin koronavisürü taşıyıp taşımadığı tartışma konusuydu. Dünya Sağlık Örgütü konuya dair açıklamada bulundu. Peki, koronavirüsü nasıl bulaşır? Koronavirüs sivrisineklerden bulaşır mı?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıdan sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüsüyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de virüsün nasıl bulaştığı oldu. Havaların ısınmasıyla birlikte sıtma, sindbis, sarıhumma, dang humması, zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisineklerin koronavirüsü bulaştırıp bulaştırmayacağı merak ediliyordu. Beklenen açıklama Dünya Sağlık Örgütü konuya dair açıklama yaptı. 

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ'den yapılan açıklamada, corona virüsün sivrisinekler ya da diğer haşareler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtildi.

Corona virüsün Afrika ve Latin Amerika'da daha düşük seviyede seyrettiğini belirten DSÖ, bu bölgelerde corona virüsün sivrisinekler aracılıyla bulaştığı yönünde vaka bulunmadığını da vurguluyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Corona virüsler genellikle yabani hayvanlarda bulunuyor ancak evcil hayvanlarda da bulunabiliyor. İnsandan insana geçebilen Corona virüslerin sebep olduğu SARS salgınında öne çıkan virüs kaynağı yabani bir kedi türü olan misk kedileriydi. MERS salgınında ise tek hörgüçlü develer öne çıkan virüs kaynağıydı. Corona virüs koronavirüs salgınında ise tam olarak bir kaynak saptanamamış durumda. İlk zamanlar virüsün yılanlardan yayıldığına dair haberler ortaya çıkmıştı ancak genetik materyali tamamen çözümlendiğinde yeni Corona virüsünün genetik diziliminin yılanlarda değil yarasalarda bulunan Corona virüse yüzde 96 oranında benzediği ifade edildi. Virüsün gen dizilimi SARS’a sebep olan türe de yüzde 80 oranında benzerlik içinde.

Salgın ilk başladığında yeni Corona virüs etkeninin insandan insana bulaştığı şüpheli idi ancak toplumda çok hızlı yayılması, hastaların diğer hasta bireylere temas öyküsü varlığı, ülke sınırları dışında da vakaların görülmesi insandan insana yayılımının mümkün olduğunu gösterdi.

Hasta kişilerden veya hastalığı taşıyan hayvanlardan bulaş damlacık yoluyla (hapşurma, öksürme sırasında saçılan ve havada asılı kalabilen küçük sıvı damlalarının başka insanlar tarafından solunmasıyla) gerçekleşiyor. Toplumda her kış görülen grip salgınlarında olduğu gibi koronavirüsler de solunum yoluyla yayılıyor. Ayrıca virüsün mukozal yüzeylere (ağız içi, gözler, burun içi gibi vücudun iç yüzeylerine) teması da bulaş açısından yüksek risk içeriyor. Bu sebeple hasta bireylerin izole odalarda tedavi edilmesi, hastane havalandırma sisteminin yeterli olması önem taşıyor. Hastaların yatırılması için yeterli yer olmadığında ise salgın hastalarına özgü ayrılmış çok yataklı odalarda tedaviye devam edilebileceği DSÖ tarafından belirtiliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle