GeriGündem Koronavirüs varyantı nedir? İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABD'de paniğe neden oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koronavirüs varyantı nedir? İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABD'de paniğe neden oldu

Koronavirüs varyantı nedir? İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABD'de paniğe neden oldu

Koronavirüste gelişen yeni mutasyonlar bilim insanlarının yaptığı çalışmalar ile ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere ve Brezilya'da farklı mutant varyant tespit edilmesi dünyada endişeye neden oldu. Diğer yandan Güney Afrika’da ilk kez görülen Koronavirüs (Covid-19) varyantı ABD'ye sıçradı. Ülkenin Güney Karolina eyaletindeki iki kişide yeni varyant tespit edildi. Birkaç yeni mutasyona sahip bir virüs, orijinal virüsün "varyantı" olarak adlandırılıyor. İşte, koronavirüs varyantı ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

Koronavirüs varyantı ABD'de yeni mutasyonun tespit edilmesiyle yeniden gündeme geldi. DNA veya RNA’larında nükleik asit düzeyinde meydana gelen değişiklikle mutasyona uğrayan virüs varyant olarak dünyayı endişe etmeye devam ediyor. Güney Carolina Sağlık ve Çevre Kontrolü Departmanı (SC DHEC) tarafından yapılan açıklamada, her iki yetişkin vakanın bilinen bir seyahat geçmişi veya vakalar arasında bir bağlantısı olmadığı kaydedildi.

KORONAVİRÜS VARYANTI NEDİR?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Gülay Ergin Okay koronavirüs varyantı ile ilgili şu bilgileri paylaştı;

Bir virüs ne kadar çok dolaşır ve çoğalırsa o kadar çok mutasyon oluşarak virüste değişikliğe neden olur. Bu değişiklikler bazen, orijinal virüse kıyasla ortamına daha iyi adapte olan bir virüs varyantına neden olabilir. Bazı mutasyonlar ise virüslerin bir takım özelliklerinde değişime neden olabilir. Örneğin, daha kolay yayılabilir veya daha şiddetli hastalığa neden olabilir hale gelebilirler.

Bazı virüsler hızlı, bazıları ise daha yavaş değişir. COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2, HIV veya influenza virüslerine göre daha yavaş değişme eğilimindedir. Bu, kısmen virüsün kendi kopyalarını çıkardığı zaman "hataları" düzeltebilen "yeniden okuma mekanizması" ile açıklanabilir.

Koronavirüs varyantı nedir İlk kez görülen koronavirüs varyantı ABDde paniğe neden oldu

VARYANTTA ÖLÜM ORANI YÜKSEK Mİ? 

SARS-CoV-2 dahil tüm virüslerin zaman içerisinde değişimi beklenen bir durumdur. Ancak önemli sonuçlar doğurabilecek değişimler açısından bu virüsler yakından izlenmektedir. Şu ana kadar bu virüsün yüzlerce varyasyonu dünya çapında tanımlandı.

Virüste meydana gelen mutasyonların virüsün özelliklerinde bazen hiçbir etkisi olmayabilir ya da çok az etkisi vardır. Mutasyonların virüsün genetik materyalinde nerede bulunduğuna bağlı olarak, virüsün bulaşma veya klinik şiddeti (daha ciddi hastalığa neden olabilir) gibi bir takım özelliklerini değiştirebilirler. İngiltere’de ortaya çıkan varyant diğer varyantlara göre daha kolay ve hızlı yayılıyor gibi görünüyor. Bu varyant ilk olarak Eylül 2020'de tespit edildi ve şu anda Londra ve güneydoğu İngiltere'de oldukça yaygın olarak görülmektedir. O zamandan beri dünyanın birçok ülkesinde de tespit edildi. Güney Afrika'da, İngiltere'de tespit edilen varyanttan bağımsız olarak başka bir varyant daha ortaya çıktı. İlk olarak Ekim ayı başında tespit edilen bu varyantın bazı mutasyonlarının İngiltere’de tespit edilen varyantla ortak olduğu görüldü. Bu varyant da daha kolay ve hızlı yayılıyor gibi görünüyor.

Şu ana kadar SARS-CoV-2 varyantlarının daha şiddetli hastalığa veya artmış ölüm riskine neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False