GeriGündem Aşı kimlere yapılacak? İşte Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre covid aşısı uygulanacak grup sıralaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşı kimlere yapılacak? İşte Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre covid aşısı uygulanacak grup sıralaması

Aşı kimlere yapılacak? İşte Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre covid aşısı uygulanacak grup sıralaması
Abone Olgoogle-news

Aşı takvimi, koronavirüs aşısı uygulanacak grup sıralamasının açıklanmasının ardından yoğun ilgi görüyor. Buna göre, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Koronavirüs aşısını kimlerin yaptıracağı, Sağlık Bakanlığı'nın aşı takvimini açıklamasının ardından gündeme geldi. Koronavirüs aşıları ile ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre uyguma 4 aşamalı şekilde gerçekleştirilecek. İlk aşamada aşı yapılacak olanlar arasında sağlık kurumunda çalışanlara (kamu,özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanları da bulunuyor. İşte, kimler koronavirüs aşısı yaptıracak sorusunun yanıtına yönelik Bakanlık'tan paylaşılan bilgiler.

AŞI TAKVİMİ GRUP SIRALAMASI AÇIKLANDI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak grupların belirlendiği ve bu gruplara sırasıyla aşının uygulanacağı duyuruldu.

İlk aşamada sağlık kurumunda çalışanlara (kamu,özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanlarına (eczacı ve kalfalar dahil); yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlara ve çalışanlara, 65 yaş üstü bireylere aşı yapılacak.

Sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından sırasıyla Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim, gıda ile taşımacılık sektörü çalışanları aşılanacak.

Aşı kimlere yapılacak İşte Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre covid aşısı uygulanacak grup sıralaması

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle