GeriGündem Körfez’de eller tetikte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Körfez’de eller tetikte

ABD'nin Irak'a karşı düzenlemeyi planladığı saldırıyla ilgili geri sayımda sona yaklaşılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Madaleine Albright'ın saldırıya yandaş bulmak amacıyla başlattığı Avrupa turu sürerken, yetkililerin tanımıyla, ‘Saddam’a altından kalkamayacağı bir ders vermeye hazırlanan' Clinton yönetimi, Körfez'e uçak ve asker yığmaya devam ediyor.

Kitle imha silahlarının yok edilmesinden sorumlu BM Özel Komisyonu'nun çalışmasını engellediği gerekçesiyle tırmanan ve patlama noktasına gelinen krizde, Rus Dışişleri Bakanı Yevgeny Primakov ile önceki gün Madrid'teki görüşmesi sırasında, ‘soruna çözüm bulmak için diplomatik yolların tıkandığı’ mesajını veren Albright, dün de Londra'da ‘‘Bağdat'a güçlü bir sinyal göndermenin zamanı geldi. Artık karar aşamasındayız’’ dedi.

Londra'da basın toplantısı düzenleyen İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook ve Albright, diplomatik girişimler için fazla zaman kalmadığını vurgularlarken, Başbakan Tony Blair, ‘Bu kötü diktatörü durdurmak bizim için hayati önem taşıyor. Onu diplomatik yolla veya güç kullanarak durdurmak zorundayız’’ dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Bill Richardson da İsviçre'nin Davos Kenti'ndeki temaslarını, ‘‘Dünyaya Irak'a karşı askeri müdahalenin muhtemel olduğunu anlatmak için kullanacağını’’ söyledi. Richardson, ‘‘ABD olarak savaş meraklısı değiliz ancak, diplomatik çareler giderek tükendi’’ dedi.

SİLAH YIĞIYOR

ABD, diplomatik yollarla Irak operasyonunun yakında olduğu mesajını dünyaya verirken, diğer yandan da başta ölümcül antrax olmak üzere, kimyasal ve biyolojik silah tesislerini vurmak için, Körfez'e asker ve silah yığıyor. ABD, Basra Körfezi'ne altısı ‘Hayalet uçak’ diye bilinen F-117 olmak üzere 50 savaş uçağı daha gönderecek. Pentagon yetkililerince, ‘Boşlukları doldurmak’ diye nitelendirilen kuvvetleri takviye çerçevesinde ABD, kara gücüne de 4 bin deniz piyadesini de kapsayacak biçimde önemli ilaveler yapma kararında.

Washington'daki askeri kaynaklar, Körfez'deki birliklerinin komutanı, Amiral Anthony Zinni'nin, askeri harekattan önce gerçekleştirilmesini istediği takviyelerle ilgili olarak Washington'a bir liste verdiğini, yönetimin de bu istekleri karşılamaya kararlı olduğunu belirtiyorlar. ABD'nin şu anda Körfez'de, iki uçak gemisi, 16 savaş gemisi, 325 savaş uçağı ve 24.400 askeri bulunuyor.


False