GeriGündem "Kordon Kanı Bankası" hizmete açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kordon Kanı Bankası" hizmete açıldı

Bebeklerin kordon kanından alınan kök hücrelerinin, Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde açılan ve Türkiye'nin ilk özel ''Kordon Kanı Bankası'' olduğu bildirilen merkezde saklanmasına başlandı.

Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Direktör Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Ünsal, düzenlediği basın toplantısında, bu ay hizmete giren birimin dünyada bilinen en ileri teknolojiyle donatıldığını söyledi. 

 

Doç. Dr. Ünsal, artık yenidoğan bebeklerin kordon kanından alınan kök hücrelerin, ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek çoğu ağır seyirli hastalıkların tedavisi için önemli bir imkan sağlayacağını bildirdi. 

 

Kordon kanının (plasenta ile göbek kordonu içinde kalan kan), kök hücreler açısından çok zengin bir kaynak olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ünsal, bu sayede akut ve kronik lösemi, talasemi ve aneminin değişik türleri gibi birçok hastalığın tedavi edilebildiğini kaydetti.

 

Kordon kanının bebeğin doğumundan itibaren ilk 15 dakika içindegöbek bağı kesildikten sonra göbek bağından alınarak saklandığını anlatan Doç. Dr. Ünsal, bu işlemler için ilk yıl 1 milyar 500 milyon lira, daha sonra da kira bedeli olarak yılda 110 milyon lira alacaklarını dile getirdi.

 

Doç. Dr. Ünsal, kök hücrelerin en az 15 yıl saklanabildiğinisözlerine ekledi.

 

Acıbadem Sağlık Grubu Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altıok da, kordon kanının kök hücreler açısından en zengin kaynak olduğunu söyledi. 

 

''Kordon Kanı Bankası''nın, Göztepe'deki Acıbadem Soyak Polikliniği'nde bulunan Acıbadem Sağlık Grubu Merkez Laboratuvarı bünyesinde hizmet verdiği bildirildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False