Kopenhag'ı doğru okuyalım

SON günlerde birileri ortaya çıktı, kafa karıştırmakla meşgul. Neymiş, AB, Türkiye'ye üyelik perspektifi vermemiş. Türkiye'yi ‘‘özel statü’’ye zorluyormuş. Kopenhag kararını ‘‘özel statü’’ olarak okumak, okuma bilmemektir.

Avrupa Birliği içinde, Türkiye'ye ‘‘üyelik yerine özel statü’’ önerilmesini isteyenlerin bulunduğu bir gerçek. Ama bu yeni bir şey değil ki. Helsinki 1999 Zirvesi'ne kadar AB, ‘‘adaylık’’ yerine Türkiye'ye sürekli ‘‘özel statü-ayrıcalıklı statü’’ kabul ettirmek için bastırdı. Ancak başarılı olamadı. Helsinki'de ‘‘aday’’ oldu. Bugün de ‘‘AB Komisyonu'nun, Türkiye'nin kriterleri yerine getirdiğine dair bir rapor ve görüş bildirmesi halinde, AB Konseyi'nin 2004 yılı sonunda üyelik müzakerelerini bekletmeden başlatacağı’’ yolunda güvence aldı. Bunun ‘‘özel statü’’ ile ne alakası var?

Elbette, Türkiye'ye kesin ve açık bir tarih verilmedi. Şüphesiz, Türkiye'nin üyeliği AB içinde heyecan ve coşku değil, korku ve kaygı uyandırıyor. Tartışmasız Avrupa, Türkiye konusunda ikiye, hatta üçe bölündü. Ama, kabul edelim ki Türkiye'nin üyeliği, AB'nin kimliğini, yapısını, dengesini değiştirecek nitelikte. Ama, bütün bunlara rağmen yine kabul edelim ki, Türkiye özellikle son 20 yılda üyeliğe hiç bu kadar yaklaşmadı. Şu anda yapmamız gereken, 2003 ve 2004 ilerleme raporlarının olumlu çıkmasını sağlamak. Bunun için de, sadece Anayasa ve yasa değiştirmek yetmiyor. Uygulama gerekiyor. Bu raporu kaleme alacak olan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Verheugen, dikkat edin sürekli işkenceden söz ediyor. Kafamızı, ‘‘özel statü’’ ile meşgul etmek yerine, tüm enerjimizi AB'nin yüzümüze tuttuğu işkence gibi yüz kızartıcı ayıplarımızdan kurtulmaya harcamalıyız. Türkiye'nin üyeliği konusunda ilk defa bu kadar köşeye sıkışan AB içinde, samimi olanların ellerini güçlendirmeliyiz.

Ve Türkiye'de AB heyecanını düşürmek, inancı zayıflatmak, Türk kamuoyunu ‘‘özel statü’’ psikolojisine hazırlamak bize hiç düşmez. Önümüzde bir hedef ve takvim var. ‘‘Kafa karıştırıcılara’’ kulak asmadan, bu hedef ve takvime kilitlenmeliyiz.
Haberle ilgili daha fazlası: