GeriGündem Kontrol ABD'de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kontrol ABD'de

Türkiye'nin baskısıyla peşmergelerin terketmek zorunda kaldığı Kerkük ve Musul'da kontrolü Amerikan askerleri ele geçirdi. Önceki gün gelen Amerikan askerleriyle birlikte 15 kadar tank ve zırhlı araç stratejik noktalara yerleştirildi. Makineli tüfek donanımlı zırhlı araçlar, kent merkezinde sürekli devriye geziyor.

Kuzey Irak'ta Amerikan askerlerinin desteğinde güneye yürüyen peşmergelerin günlerce yağmaladığı Kerkük ve Musul'da, yaşam normale dönmeye başladı. Türkiye'nin baskısıyla peşmergelerin terketmek zorunda kaldığı Kerkük ve Musul'da kontrolü Amerikan askerleri ele aldı. Perşembe günü Kerkük'e giren Celal Talabani'ye bağlı KYB ve Mesut Barzani'ye bağlı IKDP peşmergelerinin, başta tapu ve nüfus daireleri olmak üzere her yeri talan ettiği Kerkük'te önceki gün denetimi ele alan Amerikan askerleri, dün kentte tam hakimiyeti sağladı. Önceki gün gelen Amerikan askerleriyle birlikte 15 kadar tank ve zırhlı araç stratejik noktalara yerleştirildi. Makineli tüfek donanımlı zırhlı araçlar, kent merkezinde sürekli devriye geziyor. Vilayet binası ve resmi kuruluşların çevresinde önlem alan Amerikan askerleri, Erbil- Kerkük yolunda ise güvenlik kontrolu yapmaya başladı. Peşmergelerin Kerkük'ü terketmesinden sonra Amerikanlı yetkililerin girişimiyle kentte güvenliği sağlamak ve sorunları çözmek amacıyla Arap, Kürt, Türkmen ve Asurilerden 7'şer kişilik bir heyet oluşturuldu.

KÜRTLERİ ŞİKAYET ETTİLER

Musul ve Kerkük'te binlerce mensubu bulunan Şammar aşireti reisi Salih Hevaş, vilayet binasındaki Amerikalı yetkililere başvurarak, yağma yapan Kürtleri şikayet etti. Hevaş, Kürtçe konuşan silahlı kişilerin Arap olan herkesi Kerkük'ten ayrılmaya zorladıklarını ve birçok Arap köyünün boşaltıldığını söyledi. Aynı şekilde Türkmenler de Kürtlerden şikayetçi oldu. Silahlı kişilerce evinden atıldığını söyleyen Adnan Gazi adlı Türkmen de Kerkük'ün tamamen Kürtlerin hakimiyetine geçmesinden korktuklarını söyledi.

TANKERLERLE SU DAĞITTILAR

Kentte tankerler su dağıtırken, ABD bombardımanı ve bazı permergelerin yağmalamasında zarar gören elektrik şebekesi ve telefon kabloları teknisyenlerce onarılmaya başladı. 173. Hava İndirme Tugayı'ndan Teğmen Henji Price, ‘‘Dün ile bugün arasında çok fark var. Dün kalabalıklar arasında kargaşa vardı. Bugün yerel polis asayişi sağlıyor. Su ve elektrik de bağlanıyor’’ dedi. Kerkük'te olduğu gibi Kuzey Irak'ın en büyük kenti Musul'u da yağmalayan peşmergelerle, Dohuk ve çevre köylerden akın eden Kürtler, kentten büyük ölçüde çekildi.

MUSUL'DA YİNE ATEŞ

Ancak güvenliğin tam olarak sağlanamadığı Musul'da yine gazetecilere ateş açıldı. Kent girişinde canlı yayın araçları bulunan gazetecilerin üzerine suikast silahı Kanas ile açılan ateş ısrasında kimse yaralanmazken, ZDF ve Reuters gibi yayın kuruluşlarının ekipleri bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle