GeriGündem Kökünü kurutana kadar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kökünü kurutana kadar

MGK'nın 6.5 saat süren toplantısında, irticai örgütlere yönelik operasyonların sonuna kadar sürdürülmesi kararı alındı. Hizbullah'ın vahşetlerini ortaya çıkaran operasyonları gerçekleştiren güvenlik güçleri övülürken, FP Lideri Kutan isim verilmeden eleştirildi.

HİZBULLAH operasyonlarının hemen ardından dün yılın ilk toplantısını yapan Milli Güvenlik Kurulu, irticai örgütler ve yandaşlarına karşı ‘‘sonuna kadar mücadele’’ etme kararı aldı. MGK, kamu kuruluşlarının yanında, özel sektör ve tüm vatandaşları da bu mücadeleye davet ederken, halkın irtica konusunda bilgilendirilmesinin önemi üzerinde de durdu.

Hizbullah operasyonları konusundaki sözleriyle Genelkurmay'ın sert tepkisini alan FP lideri Recai Kutan'a bir tepki de MGK'dan geldi. MGK sonrası yayınlanan bildiride Kutan'ın ismi anılmadı, ancak Genelkurmay açıklamasındaki ifadelerin benzerlerine yer verilerek ima edildi. Bildiride, şöyle denildi:

‘‘Hizbullah terör örgütü hakkında, sağlıklı bilgilere ve değerlendirmelere sahip bulunulmadan, devleti ve onun güvenlik kuvvetlerinin bu cani örgüt ile irtibatlandırılması gayretleri, hedef saptırarak asıl suçluları korumak ve saklamak olarak değerlendirilmiş, başlanan operasyonların sonuna kadar sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.’’

6.5 SAAT SÜRDÜ

Milli Güvenlik Kurulu dün Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında 6,5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıya Başbakan, Genelkurmay Başkanı, kurul üyesi Bakanlar, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve MGK Genel Sekreterinin yanısıra, Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan ve Cumhur Ersümer de katıldı.

Devlet Bakanları Recep Önal, Prof.Dr. Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel de DPT tarafından hazırlanan ‘‘Ülkenin mevcut ve gelecekteki güvenlik ihtiyaçları’’ konusundaki değerlendirme raporu görüşmesinde hazır bulundular.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE TAKDİR

Toplantının başlangıcında geçen bir aylık dönemdeki irticai, bölücü ve yıkıcı odaklarla organize suç örgütlerinin ülkenin huzur ve güvenliğine yönelik faaliyetleri ele alındı. Bu faaliyetlere karşı güvenlik güçleri tarafından alınan önlemler ve yapılan operasyonların sonuçları değerlendirildi.

Toplantının en geniş bölümünü irtica ile mücadele ve alınan sonuçları oluşturdu. Bu bölümde son dönemde düzenlenen operasyonlar ile çökertilen Hizbullah terör örgütü üzerinde duruldu. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, yapılan operasyonlar ve elde edilen cinayet kasetleri hakkında kurul üyelerine bilgi aktardı. Bakan Tantan'ı dinleyen MGK, ‘‘Güvenlik güçlerine övgüde’’ bulundu.

MGK toplantısı sonrasında yayınlanan bildiride de bu durum açıkça belirtildi ve şöyle denildi:

‘‘Bu çerçevede Hizbullah terör örgütü ile ilgili gelişmeler de ele alınmış, işlediği insanlık dışı cinayetlerle uzun zamandan beri kamuoyunu meşgul eden, gerek irticai yönü ve gerekse bölücülük yönü ile her zaman güvenlik birimlerinin gündeminde olan ve birçok üyesi halen cezaevlerinde bulunan bu örgütün lider kadrosunun da yakalanması ve yurdun çeşitli yerlerinde hunharca işledikleri cinayetlerin ortaya çıkarılması dolayısıyla güvenlik güçlerine Kurul'un takdir duyguları ifade edilmiştir.’’

HESABINI VERECEKLER

İrticai örgütlerin faaliyetleri ve devletin içine sızma çabaları da Kurul'da değerlendirildi. Özellikle asker üyeler, bazı irticai kuruluşların devletin içinde geliştiklerini belirterek bunların biran önce önüne geçilmesi yönündeki görüşlerini yineledi.

Bu tür örgütlerin çökertilmesi için yargının da desteğine ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı toplantının bu bölümü de MGK bildirisine şöyle yansıdı:

‘‘Ayrıca, halkımızın temiz din duygularını istismar ederek, kendi kirli emellerini gerçekleştirme hayallerine kapılan söz konusu örgüt ve benzerlerinin, Yüce Türk Adaleti önünde işledikleri cinayetlerin hesabını vererek hak ettikleri cezaya çarptırılacakları şüphesizdir.’’

MGK'da halkın bu konuda bilgilendirilmesi kararı alındı. Bildiride bu karar şöyle dile getirildi:

‘‘İşledikleri tüyler ürpertici cinayetlerin bir kısmı gözler önüne serilen bu örgüt ve bundan sonra ortaya çıkması muhtemel benzerlerinin faaliyetlerinin önlenmesi için, güvenlik birimleri yanında, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, özel kuruluşların, vakıf ve derneklerin ve bütün vatandaşlarımızın dikkatli bulunmaları, halkımızın bu hususta bilgilendirilmesinin önemi üzerinde durulmuştur.’’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False