GeriGündem Kök hücre ile kırık tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kök hücre ile kırık tedavisi

Kök hücre ile kırık tedavisi
refid:15903547 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Geçirdiği trafik kazasının ardından bir kadının birçok yerinden kırılan ve tedavi edilemeyen bacağı kök hücre tedavisiyle onarıldı.

İngiltere'de Diane Stuttard adlı kadına çarpıp kaçan bir otomobil, kadının bacağının kesilme noktasına getirecek şekilde sakatladı. Bugüne dek yapılan 11 ameliyata rağmen gelişme yaşanmazken, cerrahlar son çare olarak kök hücre kullanmayı kararlaştırdı.

Suttard’ı ameliyat eden doktorlar, kırılan kemikleri onarmak için kök hücreye başvurdu ve Stuttard’ın bacağında ölen ve enfeksiyon kapan altı santimetrelik kemiği tedavi etmeyi başardı. Kemiğin kaptığı enfeksiyon, tedavi edilmesinin önüne geçiyordu.

Stuttard, yaşadığı kazanın ardından yapılan onca ameliyat işe yaramayınca kendisine bacağının kesileceğinin söylendiğini ancak o tüm şansını denemek için beklemeyi tercih ettiğini söyledi. Sonunda, kemik tedavisinde büyük bir atılım yapılmış oldu.

2001 yılında evine dönerken Stuttard’a çarparak ağır yaralanmasına neden olan kimliği bilinmeyen kişiler,  yaşlı kadını altı kilometre boyunca kaportanın üzerinde taşıdıktan sonra yola attı ve kaçtı.

False