GeriGündem Kocaeli'nde su kesintisi başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kocaeli'nde su kesintisi başlıyor

Kocaeli'ndeki Yuvacık Barajı'nda 4 günlük su kalması nedeniyle ilde su kesintilerinin başlayacağı bildirildi.

İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, düzenlediği basın toplantısında Yuvacık Barajı'nda 4 günlük su bulunduğunu, İstanbul ve Yalova'dan yapılan takviyelere rağmen, yüzde 30 oranında açıkları olduğunu, bu açığı ise tasarrufa giderek kapatmayı planladıklarını söyledi.

İçme suyu kullanmada kriz dönemine girildiğini belirten Bayram, “Körfezin kuzeyinden başlamak üzere, suyun yoğun olarak kullanıldığı sabah ve akşam saatleri dışında özellikle gece, dönüşümlü su verme çalışmasına bugün akşam saatleri itibariyle başlıyoruz. Barajdan su kullanan sanayi kuruluşlarına gerekli tebligatı yaptık. Verilen su miktarında yüzde 50 oranında tasarrufa gidiliyor” dedi.

Son olarak dün İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinden (İSKİ) Gebze ilçesinde kullanılmak üzere su almaya başladıklarını anımsatan Bayram, şöyle konuştu:

“Şu an itibariyle günlük kullandığımız su 300 bin metreküptür, ancak baraja gelen su miktarı 100 bin metreküpdür. Yalova Gökçedere Barajı ve İSKİ'den alınan su ile Körfez'in güneyi ve kuzeyindeki yerel kaynakları da devreye sokarak 100 bin metreküp ilave su temin ettik. Ancak hala üçte bir oranında su açığımız var. Bunu tasarruf etmemiz gerekir.”

İstanbul'dan alınacak suyu Yuvacık Barajı'nın işletmesini yapan “Thames Water” firmasına fatura edeceklerini söyleyen Bayram, “Öderler ya da konu hukuka intikal eder bu kendilerinin bileceği iş. Çünkü bize 'İstanbul'dan su alacağız' değil, 'İstanbul'a su vereceğiz' taahhüdünde bulunmuşlar. 142 milyon metreküp su vereceklerini taahhüt etmişler, taahhüt ettikleri suyu dahi alamıyoruz” dedi.

MERKEZDE SU KESİNTİSİ DÜŞÜNÜLMÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile sürekli temas halinde olduklarını ve alınan bilgiye göre 20 Aralıka kadar barajda su seviyesini etkileyecek yağış olmayacağını bildiren Bayram, bu süre zarfında vatandaşlara tamamen su verememe durumunda kalmamak için tedbirler almak zorunda olduklarını belirtti.

Kocaeli'nin kent merkezinde şu anda su kesintisi düşünmediklerini vurgulayan Bayram, Dilovası'ndan başlayıp, Körfez, Derince ilçeleri ve merkeze bağlı Alikahya, Kullar ile Köseköy beldelerine kesintili su vererek, tasarrufa geçeceklerini söyledi.
Bu tedbirleri isteyerek ve hevesle almadıklarını ifade eden Bayram, şunları kaydetti:

“Yuvacık Barajı'ndan bize sağlıklı su verilebilseydi, ihtiyaç duyulan suyun verilemeyeceği net olarak ortaya konulmamış olsa, yağış bakımından da böylesi tehlikeli bir döneme girmemiş olsak bu uygulamalara gitmezdik.
Uygulamayla, vatandaşımıza en az sıkıntı vererek bu durumu atlatmak istiyoruz. Nüfusumuzun yarısından fazlası bu durumu hissetmeyecek, hissedenler de günün belli saatlerinde sularının akmadığını görecek.”

Bayram, İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan kriz yönetiminin, dönüşümlü su verme uygulamasının sonuçlarını sürekli kontrol edeceğini, bu sonuçlara göre ilave tedbirlerin alınıp, alınmayacağının belirleneceğini sözlerine ekledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False