GeriGündem Koca bir sınıftılar 6 kişi kaldılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koca bir sınıftılar 6 kişi kaldılar

Okullar, ‘Ağlatan yoklamalar’la açıldı

160 öğrencisini depreme kurban veren Gölcük Barbaros İlköğretim Okulu'nda dün hüzün vardı. Geçen yıl 1750 olan mevcut, bu yıl 250'ye düşmüştü. 8'inci sınıf ise sadece 6 kişiydi. Yoklama yapan öğretmene, ‘‘Kaybettik’’ sözcüğünden başka bir yanıt bulamıyor ve hıçkırıklara boğuluyorlardı...

Deprem, belki de en fazla Gölcük Barbaros İlköğretim Okulu'nun 8'inci sınıfını vurdu... Geçen yıl kahkahaların, cıvıltıların yankılandığı sınıfta sadece, evet sadece 6 öğrenci kaldı. Okulların açılış günü diğer yerlerde de benzer manzaralar yaşandı ve gözyaşları sel oldu. Kocaeli ile Sakarya'nın Adapazarı dışındaki ilçelerinde 1999-2000 eğitim öğretim yılına bir aylık gecikmeyle dün başlandı. Geçen yıl cıvıl cıvıl 35-40 kişilik mevcutları olan sınıflarda bu yıl hüzün vardı. Pek çok öğrencinin öldüğü, evleri yıkılan pek çok öğrencinin de göç etmek zorunda kaldığı deprem bölgesinde sınıflardaki sıralar boş kaldı. En çarpıcı tablo 8'inci sınıfında 6 öğrencinin biraraya gelebildiği Gölcük Barbaros İlköğretim Okulu'nda yaşandı. Yoklama yapan öğretmene arkadaşları için ‘‘kaybettik’’ diye yanıt veren öğrenciler gözyaşına boğuldu. 160 öğrencisini enkaz altında yitiren ve geçen yıl 1750 mevcudu olan Barbaros İlköğretim Okulu bu yıl 250 öğrenciyle açıldı. Okulun her sınıfında görülen boş sıralar yitirilen öğrencilerin anısını taşırken, geçen yıl karnelerini birlikte aldıkları sıra arkadaşlarını bu yıl bulamayan öğrenciler hüzünle doldu. En şanssız sınıf ise 8'inci sınıftı. Bu yıl hep birlikte diploma almayı ümit eden öğrenciler, kala kala 6 öğrenci kalmıştı.

ARKADAŞA AĞLADILAR

Bu öğretim yılında ilk kez açılan Gölcük Anadolu Lisesi de binasında, depremde yıkılan Değirmendere Anadolu Lisesi ve Gölcük Kız Meslek Lisesi öğrencileriyle buluştu. Üç okulun aynı çatı altında olduğu hüzünlü törende, depremde ölen Değirmendere Anadolu Lisesi 9 D sınıfı öğrencisi Sinem Şahin ağlattı. Okul bahçesinde birbirleriyle konuşurken Sinem'in öldüğünü öğrenen sınıf arkadaşları Gizem Yaman ile Fatma Yaman, bir doğum gününde çektirdikleri fotoğrafı çantalarından çıkarınca herkes hıçkırıklara boğuldu. Okulun dans grubunda da olan Sinem Şahin'in depremin ilk günü öldüğünü belirten arkadaşları, ‘‘En sevdiğimiz arkadaşımızdı. Hayat dolu ve cıvıl cıvıldı. Onu görünce bizim de hayata bağlılığımız daha artardı. Onu ve kaybettiğimiz diğer arkadaşlarımızı asla unutmayacağız’’ dediler.

Kendini zor tuttu

Depremin neredeyse yok ettiği Gölcük İlçesi'ndeki Barbaros İlköğretim Okulu ders yılını hüzünle açtı. Geçen yıl bahçesine 1750 öğrenciyi zor sığdıran ilköğretim okulu çoğu öğrencisini bu yıl bulamadı. 160 öğrencilerinin öldüğünü belirten okulun 7 yıllık müdürü Salih Erdöl, ağlamamak için kendini zor tuttu. 61 yaşındaki 40 yıllık eğitimci, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, acıların en büyüğünü yaşadıklarını, ancak hayatın devam ettiğini ve depremle iç içe yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını söyledi.

İlk ders deprem

Sakarya'da, kent merkezi dışında yeni ders yılına başlandı. İlçe ve köylerde ilk ders olarak öğrencilere deprem tatbikatı yaptırıldı. Akyazı'daki törenin ardından depremde yaşamını yitiren Konuralp İlköğretim Okulu 2'nci sınıf öğrencisi Caner Topaloğlu'nun mezarı ziyaret edilip, dua okundu, üzerine çiçek konuldu.

Öğretmenin gözyaşları

Derse gelmeyen öğrenciler öğretmenlerini gözyaşına boğdu. Barbaros İlköğretim Okulu'nun öğretmeni Gül Özer de bahçede öğrencilerine Ayşe, Ali ve Fuat'ı sordu. Öğrencilerinden hep ‘‘öldü’’ yanıtı alan Gül öğretmen gözyaşlarına boğuldu. Elini yüzüne kapatıp uzun süre ağladı. Öğretmenin gözyaşları velileri de hıçkırıklara boğdu.

30 ton yardım

Değirmendere'li depremzedelere gönderilmek üzere Hollanda'da toplanan 30 ton yardım malzemesi dün Hollanda Hava Kuvvetleri'ne ait, ‘Prens Bernhard’ adlı DC-10 tipi kargo uçağıyla Amsterdam'dan, İstanbul'a getirildi. Aynı uçakla Hollandalı gazeteciler de Türkiye'ye geldi. SODEV'in (Sosyal Demokrasi Vakfı) girişimiyle Hollanda'daki Eindhoven Belediyesi ve ‘İnsanlar İçin İnsan Vakfı’ tarafından toplanan yardım malzemelerinin arasında sağlık ürünleri, giysi, battaniye ve dayanıklı gıda maddelerinin bulunduğu bildirildi. İnsanlar İçin İnsan Vakfı Başkanı Henriette Gevers gelen yardımlar için, ‘‘Bu yardımları Hollanda'da yaşayan Türkler ve vakıf üyelerimizden temin ettik. Eindhoven Belediyesi'nin de büyük katkıları oldu. Önümüzdeki hafta Eindhoven Belediye Başkanı bir heyetle birlikte Değirmendere'ye gelecek’’ dedi.

Yıkımda facia:

7 kişi enkaz altında

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde hasarlı binanın yıkımı sırasında 7 kişi enkaz altında kaldı. Dumlupınar Mahallesi'nde E-130 Karayolu'nun karşısında, Atatürk Bulvarı'ndaki hasarlı 7 katlı Donatan Apartmanı'nda dün Yılmazlar İnşaat Firması ekipleri tarafından yıkım çalışması yapıldı. Ekipler yan yatmış binayı yıkmak için kolonlara halatlar bağlayarak iş makinalarıyla çekmek istedi. Ancak bina yıkılmadı. Bunun üzerine 4 inşaat mühendisi ile 3 işçi oldukları tahmin edilen görevliler tekrar hasarlı binaya girerek kolonlara ek halat bağlamak istedi. Ancak saat 16.30 sıralarında bina birden yıkılarak 7 kişi oldukları tahmin edilen görevliler enkaz altında kaldı. Yıkım faciasının ardından bölgedeki ekipler olay yerine gelerek enkaz altındaki ekibi kurtarma çalışması başlattı. Adapazarı'ndan sivil savunma ekibi istendi. 8'inci Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hayri Kıvrıkoğlu olay yerine gelerek bilgi aldı.

TEDBİRSİZLİKTEN

Gölcük Belediye Başkanı İsmail Barış da olayla ilgili olarak, ‘‘1200 kadar binanın yıkım işlemleri sürüyor. Yapılan ihale ile özel firmalar üstlenmişti. Dumlupınar Mahallesi'nde binanın yıkılması sırasında ekipte bulunan kişiler tedbirsizlik noktasında enkaz altında kaldı. 7 kişi olarak tahmin ediliyor. Ölü veya sağ oldukları hususunda bilgi yok. İhtisaslaşmış durumdayız. Kurtarma çalışmalarını sürdürüyoruz’’ dedi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle