Kızılay'daki eylemde bıçaklı saldırı

Güncelleme Tarihi:

Kızılaydaki eylemde bıçaklı saldırı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2013 21:10

HAKLARIN Demokratik Kongresi’nin (HDK) Rojava’da El-Nusra üyelerinin Kürt sivillere dönük geliştirdiği katliamı protesto etmek amacıyla Ankara’da düzenlediği eylem kanlı bitti.a

Haberin Devamı

Kızılay’da düzenlenen eylem sırasında olay yerindeki ismi açıklanmayan ve asker olduğunu iddia eden bir kişi, HDK üyesi İsmail Çelebi’yi 5 yerinden bıçakladı. Polis, havaya ateş açarak kalabalığı dağıttı ve saldırganı gözaltına aldı.

HDP, Rojava’da yaşananları protesto etmek için Kızılay’da toplanma çağrısı yaptı. Akşam saatlerinde yaklaşık 200 kişilik bir grup Kızılay’da toplanarak, sloganlar attı. Olay yerinden edinilen bilgiye göre eylemin başlamasından yaklaşık 45 dakika sonra iki kişi, grubun yanına yaklaşarak, “Biz askeriz, sloganlarınız kabul edilemez” çıkışı yaptı. Daha sonra Kızılay meydanındaki polislere giderek eylemcileri şikayet eden kişiler bir süre daha gösterileri izledi. Asker olduğunu iddia eden kişilerden biri daha sonra polisin yanından ayrılarak, HDK üyesi İsmail Çelebi’yi 5 yerinden bıçakladı. Çelebi, partililerin yardımıyla hastaneye kaldırılırken, bıçak darbelerinden birinin ciğerini parçaladığı, diğer bıçak darbesinin ise kalbinin altına isabet ettiği öğrenildi. Müşahade altında tutulan Çelebi’nin, hayati riskinin bulunmadığı açıklandı. İki kişinin ise polis tarafından göz altına alındığı yapılacak soruşturmalar neticesinde asker oldukları doğrulanırsa, merkez komutanlığı ekiplerine teslim edileceği belirtildi. HDK üyeleri olaylar üzerine tekrar toplanma çağrısında bulunarak, gece geç saatlere kadar eylemlerini sürdürdüler.

Haberin Devamı

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün, bıçaklanan İsmail Çelebi'yi hasthanede ziyaret ettikleri belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası: