GeriGündem ‘Kıyamet yaklaştı’ söylentisi Diyarbakır'ı fena karıştırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kıyamet yaklaştı’ söylentisi Diyarbakır'ı fena karıştırdı

Din istismarcılarının ‘‘kıyamet kopacak’’ iddiaları, Diyarbakır'da kıyamet kopardı. Panik halde müftülüğe başvuran çok sayıda vatandaşı Müftü Mehmet Köse sakinleştirdi. Müftü, ‘‘Allah'tan başka kimse bilemez’’ diyerek, vatandaşları böyle savsatalara inanmamaları için uyardı.

Diyarbakır'da bazı kişilerin rüyalarında Hz. Muhammed'i gördüklerini ve kendilerine kıyametin yaklaştığını haber verdiğini iddia etmesi, vatandaşlar arasında korkuya neden oldu.

Kentte bir süredir kulaktan kulağa dolaşan dedikoduya göre, kim oldukları bilinmeyen bazı kişiler, peygamberi rüyalarında gördüklerini iddia etti. Hz. Muhammed, rüyasına girdiği kişilere, ‘‘Kıyamet yaklaştı. Bunun belirtisi olarak benim saç, sakal ve kirpik kıllarım Kuran'ı Kerim'in sayfaları arasına girdi’’ dedi.

SAKAL-I ŞERİF ALAMETİ

Bu iddiayı ortaya atanlar, kendi evlerindeki Kuran'ı Kerim'leri kontrol ettiklerinde, Hz. Muhammed'in sözünü ettiği gibi sayfalar arasında saç ve kıllara rastladıklarını söylediler.

Tam bu söylentilerin yaygınlaştığı günlerde, İstanbul Topkapı'daki Gaziahmetpaşa Camii'nde bulunan Hz. Muhammed'in Sakal-ı Şerif'inin çalındığı duyuldu. Bu olayla ilgili haberleri öğrenen vatandaşlar, paniğe kapıldı.

Birçok vatandaş, evlerindeki Kuran'ı Kerim'leri tek tek inceleyip sayfalar arasında kıl ararken, bulanlar panik içinde Diyarbakır Müftülüğü'ne başvurarak söylenenlerin ne derece gerçek olduğunu sordu.

Diyarbakır Müftüsü Mehmet Köse, kıyametin kopacağını Allah'tan başka kimsenin bilemeyeceğini belirterek, bu tür söylentileri çıkaranların büyük günah işlediğini söyledi.

MÜFTÜ: ALLAH BİLİR

Din istismarı yapan birtakım örgütlerin zaman zaman böyle iddialar ortaya attıklarını, ya da bu tür söylentilerden yararlandıkları belirten Köse, ‘‘Şimdi kalkıp da birileri bir rüya gördü diye hakikatle alakası olmayan haberleri, biraz daha dikkat çekici ve korkutucu hale getirip yaymak gibi bir duruma düşmek safdillik olur, ahmaklık olur. Kıyametin ne zaman kopacağına dair bilgi Peygamberimize bile bildirilmemiştir’’ dedi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle