Kitap kalkanı! Tacize karşı yeni yöntem mi

Kitap kalkanı Tacize karşı yeni yöntem mi

Özsavunma hocaları Mazhar Enis Tayman, Gülsim Postacı ve Elif Özcan kadınların tacizkâr bakışlardan rahatsız olduklarında kullanabilecekleri kitap kapakları tasarladı. “Önüne bak rezil ederim”, “Sapık gözünü oyarım senin” gibi caydırıcı sözlerin yer aldığı kapakları kimileri beğenirken kimileri saldırgan buldu.

Haberin Devamı

KIDA Krav Maga yakın dövüş okulu, kadınlara 3 yıldır ücretsiz olarak verdikleri Kadın İçin Defans Atölyesi kapsamında toplu taşımada gözle tacize karşı kitap kapakları hazırladı. Kapakların üzerinde “Önüne bak rezil ederim”, “Sapık gözünü oyarım senin” gibi caydırıcı sözler yer alıyor. Özsavunma hocaları Mazhar Enis Tayman, Gülsim Postacı ve Elif Özcan’ın hayata geçirdiği proje Twitter’da ise tartışma yarattı. Pek çok kişi projeyi desteklerken çok sayıda kullanıcı da kitap kapaklarını saldırgan buldu. Gülsim Postacı, bu kitap kapaklarının elbette ki her zaman kullanılmayacağını, bunu bir güvenlik kiti gibi düşünmek gerektiğini söyledi. Postacı, “Kadın cinayetlerine karşı, tacizlere ve tecavüzlere karşı farkındalık yaratmak için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Biz insanların karşılıklı birbirini beğenip bakışmasından rahatsız olmuyoruz, tacizkâr bakışlardan söz ediyoruz. İşte böyle bir anda kitap kapaklarını kullanmak bu tacizin önüne geçebilir” dedi. Postacı, “Vapurda kitap kapaklarını çekip sosyal medyada yayımladıktan sonra çok sayıda hakaret ve küfre maruz kaldık. Eril ifadeler, küfürler, tecavüz kültürüne katkı sağlıyor. Sosyal medyada bu kadar büyük saldırı olunca biz doğru bir şey yaptığımızı düşünmeye başladık. Çünkü bu çalışma bir röntgen kültürünün ifşasıdır. Eleştirenlere itirazımız yok. Ama durum eleştiriyi aştı. Kimileri ‘Hepimiz potansiyel sapık mıyız?’ diye sormuş. Elbette değil. Kimseyi bakışlarınızla taciz etmezseniz, kimse size bu kapakları yöneltmez zaten” diye konuştu.

Haberin Devamı

FİKİR NEREDEN ÇIKTI?

Mazhar Enis Tayman kitap kapağı fikrinin nasıl çıktığını şöyle anlattı: “Gülsim Postacı ve Elif Özcan’la bir sohbet sırasında erkeklerin ısrarlı bakışla tacizlerinden bahsettik ve buna karşı nasıl önleyici bir yöntem bulabiliriz diye konuşmaya başladık. Burada karşılıklı bakışmadan değil tacizkâr bakışlardan bahsediyoruz. Kadın böyle bir durumda ayağa kalkıp ‘Ne bakıyorsun?’ dediğinde tacizci, ‘Sana bakmadım, sana bakılır mı sen zaten çirkinsin’ gibi çeşitli dozda iğrençliklerle karşılık veriyor. Taciz edip sonra özür dileyen erkek sayısı çok az. Bunu engellemek için sözlü iletişime geçmeden bir kitap kapağı ile onları uyarmayı düşündük. ‘Önüne bak rezil ederim seni’ cümlesini psikiyatrist bir arkadaşımız önerdi. Bu kapakları atölyelerimizde ücretsiz olarak dağıtmaya başladık.”

Haberin Devamı

ELEŞTİRİ DE GELDİ

Ali Osman Çakır: ‘Ben buradayım, gel bana salça ol’ diyerek, potansiyeli olana davetiyedir bu. Siz kendinize koruma kalkanı değil, paratoner yapmışsınız. Sapık zaten böyle bir kalkanı dinlemez, potansiyeli olanın da size ilgi duymasına sebep olur. 

İsmail Akkuş: Sosyal bir projeden daha çok direkt dikkat çeken bir davranış olmuş. Çok yazık, karşı cins olan tüm bireyleri zan altına sokar bu davranış.
Selen Günal: Çok saldırganca... Amaçlanandan çok uzak kalmış, hatta kendi istenmeyen davranışlara eklenecek kadar paradoksal.

Haberle ilgili daha fazlası: