GeriGündem Kışlalı anılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışlalı anılıyor

Eski Kültür bakanlarından Gazeteci-Yazar Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı anısına, katledilişinin birinci yılında ''Ahmet Taner Kışlalı'nın Ardından'' adlı kitap, okuyucuyla buluşacak.

Işık Kansu ve Mehmet Açıktan'ın ''bir ölümsüzlük anıtı'' şeklinde kurguladığı kitap, meslektaşlarının Kışlalı'yı anlatan makalelerinden oluşuyor.

Kansu, 21 Ekim Cumartesi günü okuyucuya sunulacak kitabın, ''Kışlalı'nın katledilişinin birinciyılında, sadece paylaştıkları acının küçülmesini kolaylaştırmak amacıyla değil, onun sevgisinin aradan geçen süre içinde nasıl harelendiğinin bir göstergesi olarak yayımlandığını'' ifade etti.

Kansu, derleme niteliğindeki kitabı hazırlarken, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet ve Radikal'de yayınlanan yüzlerce makaleyi taradıklarını belirtti. ''Kışlalı kadar donanımlı bir aydını yetiştirmek yalnız Türkiye'de değil, tüm dünyada çok zordur'' diyen Kansu, seçilen makalelerde büyük ölçüde bu noktaya vurgu yapıldığını söyledi.

Kansu, Kışlalı'nın, yazacağı ilk kitabı, ''En küçük Kışlalı''ya ithaf etmek istediğini, bu yüzden de, derledikleri kitabı, Kışlalı katledildiğinde 1 aylık olan kızı Nihan Nur'a ithaf ettiklerini belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi, Kültür Bakanlığı, Ankara Üniversitesi (A.Ü) İletişim Fakültesi (İLEF) ile A.Ü. İLEF Mezunları Vakfı da Kışlalı için anma törenleri düzenlediler.

İki gün sürecek anma etkinliklerin ilk gününde, A.Ü. İLEF öğrencileri, üniversite radyosu 'Radyo Radyo' aracılığıyla Kışlalı'nın makalelerini okuyacak.

İkinci günde de Kışlalı'nın evinin önünde ve Karşıyaka Mezarlığı'nda yapılacak törenlerin yanı sıra ''Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ve Yitirdiğimiz ADD'liler'', ''Kemalizmin Güncelliği'' ile ''Aydınlanma Devrimi ve Ahmet Taner Kışlalı'' konulu paneller düzenlenecek.

Büyük Tiyatro'da gerçekleştirilecek törende ise Kışlalı'nın yaşam öyküsünü konu edinen ''Yurtseverlik Öğretmeni'' adlı sinevizyon gösterisi yapılacak. Yapımını Mehmet Açıktan'ın üstlendiği, metnini Işık Kansu'nun kaleme aldığı gösteri, Zile'de 1939 yılında doğan Ahmet Taner Kışlalı'nın bebeklik görüntüleri ile başlayacak ve 21 Ekim 1999 günü 09.45'te yaşanan katliam görüntüleri ile sona erecek. Jülide Gülizar'ın seslendireceği gösteride, diğer film ve belgesellerden farklı olarak müzik öğesi yer almayacak.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False