Kısa kısa

Ersümer'e gensoru hazırlığı

MUHALEFET, ANAP'lı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in görevden uzaklaştırılması için harekete geçti. DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan, Başbakan Bülent Ecevit'e, Ersümer'in azledilmesini, aksi takdirde bakan hakkında gensoru önergesi verecekleri uyarısında bulundu. FP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da Ersümer'in istifa etmemesi halinde gensoru vereceklerine dikkat çekti. DYP'li Ercan dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ‘‘İktidar yolsuzluk fırtınasının içinde büyük bir yokoluşu yaşıyor’’ dedi.

FP'li Bekaroğlu da dün Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ersümer'i istifaya çağırdı. Bekaroğlu, aksi takdirde gensoru mekanizmasını çalıştıracakları mesajı verdi.

DYP enerji peşinde

HÜRRİYET'e yaptığı açıklamada, ‘‘Bize yolsuzluk dosyaları yağıyor’’ diyen DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hükümetin enerji ihalelerini de yakın takibe aldı. DYP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Nevfel Şahin, enerji konusunda oluşturulan araştırma dosyalarını şöyle açıkladı:

Rüzgar enerjisi projeleri.

Yap-işlet modeli ile yürütülen santral ihaleleri.

Yüzer gezer santral ihaleleri.

İstanbul-Boğaziçi Geçiş İletim Hattı İhalesi.

Afşin-Elbistan Termik santrali.

Santrallerin bakımının yapılmadığı ve enerji krizinin bahane edilerek yeni ihalelerin açılmaya çalışıldığı üzerinde duruluyor.

DSİ'de davetiye usulü ile dağıtılan baraj ihaleleri yakından inceleniyor.

Doğalgaz boru hatları ile tüketim planlaması ile öncelik gütmeden yandaş firmalara devamlı boru hattı ihaleleleri verildiği öne sürülüyor.

FP'den araştırma önergesi

FAZİLET Partisi, ‘‘Beyaz Enerji Operasyonu’’ ile gündeme gelen yolsuzluk iddialarının incelenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. FP Konya Milletvekili Teoman Rıza Güneri ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, Türkiye'nin enerji krizi yaşarken kendisini çepeçevre saran bir yolsuzluk sarmalı ile karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Hırsız bulundu paratoner yok

BURSA'da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) deposundan çalınan radyoaktif madde içeren paratoner aranıyor. OSB'nin deposuna paratoneri çaldıkları öne sürülen arkadaşlarıyla girip daha sonra polisi görünce yeni döşenen 50 santimetre çapındaki su boruları içerisine saklanan Adnan Demirci, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca 20 saat sonra dışarı çıktı ve yakalandı. Demirci'nin ifadesinin ardından olaya karışan 3 kişi daha yakalandı. Olayı çok yönlü olarak soruşturan Bursa Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Şubesi ekipleri bilgi vermekten kaçınırken, ‘‘Asayiş şubesindeki tüm ekipler bu olaya endekslendi. Paratoneri bulmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ diye konuştular.

Tarikatçı oğul babasını doğradı

TARİKAT üyeliğinden ayrıldıktan sonra bir süre psikolojik tedavi gören 30 yaşındaki Zafer Tülübaş, dün akşam Beşiktaş'taki evlerinde, aralarında tartışma çıkan 54 yaşındaki babası Mevlüt Tülübaş'a bıçakla saldırdı. Tülübaş, kaçmaya çalışan babasını apartmanın kapısında yakaladı ve vücudunun 11 yerinden bıçakladı. Çılgın evlat daha sonra babasının cebindeki cüzdanını ve kredi kartını alarak kaçtı. Psikolojik sorunları olan oğlu tarafından bıçakla delik deşik edilen Mevlüt Tülübaş olay yerinde can verdi. Baba katili Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği ekiplerince saklandığı yerde yakalandı. Tarikatlarla ilişkileri yüzünden bunalıma giren ve 1.5 yıl tedavi gören Zafer Tülübaş'ın sık sık babasıyla tartıştığı belirtildi.

Linçten kurtulan militan DGM'de

EMİNÖNÜ'nde döviz bürosundan çıkan bir kişinin 7 milyar lirasını gasp etmek isterken yakalanan ve bir kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Zeytinburnu Ülkü Ocağı'na yönelik silahlı saldırıya karıştığı belirlenen Nurettin Temel, polisteki işlemleri tamamlanarak İstanbul DGM'ye sevk edildi. Temel, DGM'ye getirilişinde zafer işareti yaparak, 'Yaşasın TKEP/L LGB' diye slogan attı. Temel, 3 No'lu DGM'ce tutuklandı. Kırtasiyecilik yapan Ömer Naci Bora'nın (47) döviz bürosunda bozdurduğu 7 milyar lirasını gasp etmek isteyen Nurettin Temel (20), kendisine direnen Bora ile Mustafa Koç (20) ve Ramazan Özmeşe'yi (65) yaralamıştı. Kaçmaya çalışan Nurettin Temel, öfkeli bir kalabalık tarafından dövülmüş, linçten son anda kurtarılmıştı. İSTANBUL

Haberle ilgili daha fazlası: