GeriGündem Kısa, kısa...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Eurovision seçmeleri başlıyor

AVRUPA Yayın Birliği'ne (EBU) bağlı ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen, 45. Eurovision Şarkı Yarışması, 2000 yılında İsveç'te düzenlenecek.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek şarkı ve şarkıcıları seçmek amacıyla, TRT, ulusal seçmeleri eleme toplantısını 17 Aralık'ta yapacak. Toplantıda, 135 eser değerlendirilecek.

Eurovision’da, Türkiye'yi temsil etmeye değer bulunacak eserleri, Bülent Varol, Tülay Arıcı, Mine Çalışal, Bülent Çarkacı, Nazif Arda, Ümran Sönmezer, Zafer Ası, Cenan Saltık, Yavuz Aydar, Tülay İlter Sunar, İsmail Güngör, Atilla İlvan, Levent Mayda, Atakan Ünüvar, Aydın Özarı ve Sağhan Dolu'dan oluşan kurul belirleyecek.

Güneydoğu kadını korunuyor

SOSYAL Hizmetler Kurumu Kadın Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi'nce yapılan bir araştırmada, Doğu ve Güneydoğulu kadınların yüzde 98.9'unun aile planlaması yöntemini bildiği, korunma oranının da yüzde 63.9 olduğu belirlendi. Doğu ve Güneydoğu’da geçen 10 yılda kadınların, çok çocukluluktan 2 veya 3 çocuk yapmaya yöneldikleri, ancak eğitim seviyesinin düşük olması nedeniyle ail planlamasının tam uygulanamadığı anlatılan araştırmada, koruma oranının yüzde 63.9 olmasının da umut verici olduğu vurgulandı. Araştırmada, üreme, cinsel sağlık ve hakları ile ilgili eğitimin her düzeyde verilmesi gerektiği vurgulandı. Güneydoğu kadınının statüsünün Türkiye genelinden daha aşağıda olduğu kaydedilen araştırmada, şöyle denildi: ‘‘Bu kadın kendi sağlığıyla ilgili konularda karar vermeye yetecek düzeyde bile değildir.’’

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False