GeriGündem Kısa kısa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa

Bu hafta sona ermeden...

Dinleyin

Dönüşü hakikaten muhteşem olan biri varsa o da Tina Turner. Tina Turner'in EMI Müzik etiketiyle çıkan yeni albümü ‘‘Twenty Four Seven’’ tam vaktinde geldi, zira kendisini ve sesini epey özletmişti. Yaşayan kadın pop-rock şarkıcılarının en esaslılarından biri olan Turner, bu albümde de alamet-i farikası olan keskin vokal stilini korumuş. Stüdyodaki yapım faslınaysa Cher'in milyonlarca satan albümüne imza atan isimler katkıda bulunmuş. Birbirinden güzel 11 parça arasında ‘‘Bee Gees’’ grubunun daha önce hiç kaydedilmemiş şarkılarından biri olan ‘‘I Will Be There’’ ve Bryan Adams'ın vokal yaptığı ‘‘Without You’’ dikkat çekiyor. Ama asıl hit şarkısı Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası'nın eşlik ettiği ‘‘When The Heartache Is Over’’.

Okuyun

Kadın köşe yazarlarının yeni kuşağının en parlak isimlerinden olan Perihan Mağden, köşe yazılarını bir kitapta topladı. ‘‘Fakat Ne Yazık ki Sokak Boştu’’ adını taşıyan bu 219 sayfalık kitap İletişim Yayınları'ndan çıktı. Yaklaşık iki yıldır Radikal Gazetesi'nde kendi deyimiyle ‘‘köşe minderliği’’ yapan Mağden, kendine özgü sivri diliyle popüler kültür karakterleri, kadınlık-erkeklik halleri ve gündelik siyaset üzerine yazılar yazıyor. Perihan Mağden zaten ne yazarsa yazsın okutmayı başarıyor ve okuyucular ona kayıtsız kalamıyor. Onu ilk kez yıllar önce yayımlanan güzelim romanlarıyla tanıyan okurlar bu kitapta aradıklarını bulamaya-caklar ama gazete yazılarını takip edenlerin hayal kırıklı-ğına uğrama-yacakları kesin.

Seyredin

Haftanın yeni filmlerinden ‘‘Mayıs Sıkıntısı’’ bu sinema sezonunun en çok merak edilen yerli filmlerinden. Çocukluğunu geçirdiği kasabaya film çekmeye gelen ve kasabanın huzurunu bozan yönetmen Muzaffer'in hikayesini anlatan ‘‘Mayıs Sıkıntısı’’ bu yılki Antalya Film Festivali'nin çarpıcı filmlerindendi. ‘‘En İyi Yönetmen’’, ‘‘En İyi İkinci Film’’ ve ‘‘En İyi Laboratuvar’’ dalında Altın Portakal Ödülleri'ne değer bulunmuştu. Jüri ayrıca filmdeki bütün amatör oyunculara özel bir ödül vermişti. İkinci uzun metraj çalışmasını gerçekleştiren yönetmen Nuri Bilge Ceylan aynı zamanda filmin senaristliğini, kameramanlığını ve yapımcılığını da üstlenmiş. İlk filmi ‘‘Kasaba’’da olduğu gibi başta annesi, babası ve kuzeni olmak üzere yakından tanıdığı insanları oynatmış.

Görün

En son ne zaman bir heykel sergisi gördünüz? İşte size bir fırsat, 1986 yılından bu yana pişmiş topraktan (terra cota) heykel çalışmaları yapan Prof. Necdet Sumer'in üçüncü kişisel heykel sergisi 23 Aralık'a kadar The Marmara İstanbul-Opera Sanat Koridoru'nda görülebilir. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesi olan Necdet Sumer'in çalışmalarında kullandığı değişmez form insan bedeni. Sumer, görsel sanatlarda insan bedeninin tükenmez bir kaynak olduğunu düşünüyor. Sanatçı sergiye eşlik eden ve serginin bir parçası olarak kabul eden kitapçığı da kendi yazmış.

Deneyin

Zeytinyağının rayihasına kim karşı koyabilir ki? Son zamanlarda zeytinyağını baştacı eden New Yorklular da bu mucizevi iksire çoktan teslim olmuş durumda. Türkiye'nin en seçkin zeytinlerinden üretilen ve New York'un beğenilen zeytinyağları arasına girmeyi başarmış Cavallo D'oro, Başer gıda tarafından Türkiyeli tüketiciye sunuldu. Cavallo D'oro'nun ‘‘sızma extra’’ ve ‘‘kızartmalar için rafine’’ olmak üzere iki çeşidi var.

Gidin

Vals sever misiniz? Dansı sormuyoruz canım, müziğini kastediyoruz. Eğer seviyorsanız İtalyan piyanist Alberto Pomeranz sizi bir vals yolculuğuna çıkarıyor. Borusan Kültür Merkezi'nin ağırladığı ünlü piyanist Pomeranz'ı, 13 Aralık Pazartesi günü saat 19.00'da İtalyan Kültür Merkezi'ndeki ücretsiz konserde dinleyebilirsiniz. Rus bir babanın oğlu olarak Roma'da doğan sanatçı, İstanbul'daki resitalinde Brahms, Ravel ve Chopin'in valslerini seslendirecek. ABD'de, New York Brooklyn Koleji'nde kürsü sahibi olan Pomeranz, aynı zamanda Roma Oda Orkestrası'nın solisti. Sanatçı yaklaşık 75 ülkede pre-romantik ve modern müzik ağırlıklı konserler verdi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False