Kırmızı Fularlı Kız dağa çıktı

Güncelleme Tarihi:

Kırmızı Fularlı Kız dağa çıktı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 20, 2014 10:41

Antalya’da Gezi Parkı eylemleri ve protesto gösterilerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak taktığı kırmızı fuların sosyalizmi temsil etmesi sebebiyle tutuklanan Ayşe Deniz Karacagil’in PKK’ya katılarak dağa çıktığı öne sürüldü. Hürriyet’e açıklama yapan Karacagil’in annesi Nuray Eçağan ise iddiaları doğruladı.

Haberin Devamı

Kamuoyunda ‘Kırmızı Fularlı Kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’e, 4 arkadaşıyla birlikte yargılandığı davada 98 yıl hapis cezası istenmesinin ardından, Karacagil’in dağa çıkarak PKK’ya katıldığı öne sürüldü.

Kırmızı Fularlı Kız dağa çıktı

“ÖZGÜRLÜK SANATÇISIYIM”

İddiaları doğrulayan ve kızıyla en son 21 Mayıs’ta görüştüğünü belirten Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, “Doğum günümde beni arayarak ‘Annecim seni çok seviyorum, ben özgürlük sanatçısıyım. Üzülme’ dedi. Sanki bana veda eder gibiydi. O görüşmeden sonra bir şeyler hissettim ama doğrusunu yanlışını yargılayacak kişi ben değilim. Herkes kendisine bir yol çizer benim kızımda yolunu çizdi, sonuçlarına da hazır” diye konuştu.

Haberin Devamı

TÜRKİYE EVLADIMI KAYBETTİ

Karacagil’in her daim uçlarda yaşadığını, çocukluğundan bu yana eylemlere katılarak özgürlük ve adalet için mücadele ettiğini belirten Erçağan şöyle konuştu: “Çocuklarımız bu yolda hayatlarını kaybediyor. Türkiye benim evladımı kaybetti. İnsanlar artık adaletin kalmadığı bu ülkede kendi adaletini kendileri yaratmak istiyor. Kızımın hayatından, yaşayacağı zorluklardan kuşku duysam da Ali İsmail Korkmaz’ın sadece yürüyüş hakkını kullandığı için devlet eliyle öldürüldüğü bir ülkede Deniz her nerede olursa olsun onun için korkarım. Deniz hangi kararı vermiş olursa olsun kızımın arkasındayım.“

Kırmızı Fularlı Kız dağa çıktı

BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ

Deniz’in devlet eliyle PKK’lıların arasına gönderildiğini kaydeden Karacagil’in avukatı Hakan Evcin ise, “Genç bir kızı sadece yürüdü ve kırmızı fular taktı diye 98 yılla yargılıyorsanız, sonuca da şaşırmazınız. Ayşe Antalya’da DHKPC’li bir kişiyle aynı koğuşta kalırken, hiçbir disiplin cezası almaksızın Alanya’ya sürüldü. Alanya’da da tamamı PKK’lılardan oluşan bir koğuşa gönderildi. Biz cezaevi yönetimine itirazda bulunduk ancak kabul edilmedi. Deniz bu esnada koğuşta Kürtçe öğrendi, onlarla dertleşti ve en sonunda da isyan etti. Böyle olacağı belliydi” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!