GeriGündem Kirli savaşa dönüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kirli savaşa dönüş

ABD terörizmle mücadele etmek için kirli savaşa geri dönüyor. 1976 tarihli liderlere suikast düzenlemeyi yasaklayan yasanın kaldırılması gündemde. Eskiden olduğu gibi yine suikastler düzenlenecek, hükümetler devrilecek. Hatta ABD'nin terörist saydığı İran ve Suriye'ye silah satılması bile tartışılıyor.

Yeni ittifakın ilk işaretleri

Nükleer yarış serbest

ABD Başkanı Bush, haftasonunda Hindistan'a yönelik tüm askeri ve ekonomik kısıntıları kaldırdı ve Pakistan'a ABD şirketlerinden askeri uçak almasını yasaklayan ekonomik yaptırımları askıya aldı. Oysa ABD, nükleer deneme yarışına girdikleri gerekçesiyle bu iki ülkeye yaptırım uyguluyordu.

Tahran'a önemli rol

1979 İslam devriminden sonra Tahran'a giden ilk İngiltere Dışişleri Bakanı olan Jack Straw, ABD'nin terör listesinde yer alan İran'ın terörle mücadelede önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, ‘Bu bir medeniyetler koalisyonudur. İran’daki medeniyette çok, çok köklüdür' dedi.

Liderlere suikast

Terörle mücadele, 20'inci yüzyılın son döneminin gözde trendlerinden biri olan ‘şeffaflaşma’nın rafa kaldırılmasına neden olacak. Dünya terörizmle ‘gölgede savaşacak’ ve bu mücadelede birçok şey mübah olacak. Mossad gibi köstebeklerle örgüt içine sızma ve eski suçluların verdiği istihbaratlardan yararlanma da gündemde.

Soğuk Savaş'ın en kızgın günlerinde ABD, Küba lideri Fidel Castro'yu devirmek için zehirli haptan mantarlı maskeye kadar herşeyi denedi. 1960 yılında Kongo bağımsızlık lideri Patrice Lumumba'nın öldürülmesi için zehir yolladı, Dominik Cumhuriyeti diktatörü Rafael Trujillo'nun devrilmesi için silah sağladı.

Ancak CIA'nin Castro'yu öldürmeye çalıştığının ortaya çıkması üzerine dönemin ABD Başkanı Gerald Ford, 1976 yılında liderlere devletin suikast düzenlemesinin yasaklayan kararı çıkardı. Son 20 yılda ABD, Saddam'ın saraylarını vurdu, Muammer Kaddafi'nin çadırlarına güdümlü füze attı. Ancak ‘Hedef liderler değildi’ diyerek kıvırdı. Şimdi ise 26 yıllık yasağın kalkması gündemde.

Mossad tarzı eylem

Kirli savaş planları için İsrail'in gizli servisleri Mossad ve Şin Beth'in terörle mücadele tarzı büyüteç altına yatırılmış durumda. Mossad, köstebeklere yüksek ücret ödeyip, örgütlerin içine sızıyor. ‘Kiraz Birliği’ örtülü eylemlerle hedeflere bomba yüklü araç, füze ve keskin nişancılarla suikast düzenleniyor. ABD istihbaratının şimdi Mossad tarzı eylemlerle hedefi vurup, karışıklık yaratarak hükümetleri devirmeye bile çalışacağı söyleniyor.

Telefon dinleme

ABD'li yetkililer bir yandan da telefonların dinlenmesi konusunda daha esnek davranılmasını istiyorlar. Bu sayede terör ağının ve işbirlikçilerin ortaya çıkarılabileceği söyleniyor. Bir yanda da eski suçluların, CIA saflarına çekilip, bunların vereceği bilgilerden yararlanmak da ‘kirli savaşın’ bir parçası olacak. İstihbarat birimlerinin koordinasyonu için ABD Başkanı George W.Bush'a bağlı olarak bir ‘Anti-Terör Çarı’nın terörle mücadelenin başına getirilmesi de yönetime sunulan öneriler arasında.

Terör listesi deliniyor

ABD ‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığıyla terör listesinde yer alan İran ve Suriye gibi ülkelerle bile işbirliğine hazır. Nitekim Başkan Bush, Kongre'ye uluslararası terörle mücadeleye destek vermek şartıyla ABD'nin askeri yardımının yasak olduğu ülkelere yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını önerdi. Suriye ve İran gibi ülkelere askeri yardım yapılabilecek.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False