GeriGündem Kirli hava kalp düşmanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kirli hava kalp düşmanı

Abone Olgoogle-news

Akciğer yetmezliğine bağlı kalp rahatsızlığı olanların hava kirliliğinin yoğunlaştığı günlerde sokağa çıkmaması öneriliyor.

Meteorolojik koşulların değişmesiyle önceki gece ve dün İstanbul'da belirgin şekilde hava kirliliği probleminin yaşandığını belirten uzmanlar kalp hastalarını uyarıyor. Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Alp, ’’Özellikle akciğer yetmezliğine bağlı kalp hastaları, kirliliğin yoğun olduğu günlerde sokağa çıkmasınlar’’ dedi.

Prof. Dr. Alp, büyük kentlerde meteorolojik koşullara göre bazen çok yoğunlaşan hava kirliliğinin özellikle kalp rahatsızlığı olan hastaları etkilediğini belirtti. Böyle günlerde polikliniklere bir günde onlarca kalp rahatsızlığı olan hastanın başvurduğunu söyleyen Alp, bunun sebebinin daha çok kirli havadan kaynaklandığını kaydetti.

Yaz ile kış mevsimi arasında hasta sayısında önemli değişikliklerin göze çarptığına dikkati çeken Alp, ’’Geçen yılın Kasım Aralık ayına oranla bu yıl aynı aylarda hasta sayısında çok büyük bir artış var. Bu yıl hava kirliliği geçen yıllara göre daha yoğun geçmekte’’ dedi.

Alp, kalp hastalarının kirli havalarda kesinlikle sokağa çıkmamalarını isterken, şu uyarılarda bulundu:

’’Kirli hava kesinlikle kalbi vuruyor. Özellikle akciğer yetmezliğinden kaynaklanan kalp hastaları ve diğer kalp rahatsızlığı olan kişiler soğuk ve kirli havada evde kalmayı tercih etmeli.’’

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle