Kireçle tuzak kurup yakaladılar… Uyuşturucu hattı böyle çökertildi! Şok detaylar...

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2021 13:05

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İstanbul Havalimanı'nda Hong Kong’dan Hollanda’ya giden uyuşturucu yapımında kullanılan 4,3 ton madde ele geçirildiğini duyurmuştu. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında operasyonun detaylarını anlattı. Uludağ, 'Hava yoluyla Hong Hong ve Çin’den gelen El Nino Karteli'ne ait uyuşturucular İstanbul Havalimanı’nda ele geçiriliyor. Bu uyuşturucu 2. Dünya savaşı sırasında Hitler Nazi askerlerine uygulamıştı. Kullanıcılar üzerinde müthiş etkili, ölümlere neden oluyor.' ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

İstanbul Havalimanı'nda son yılların en yüksek miktarı olan 4.3 ton uyuşturucu yakalandı. Çin'den getirilen uyuşturucular İstanbul'a indirilip kara yoluyla Hollanda'ya gönderilecekti. Bu büyük operasyonun ayrıntılarını CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında anlattı.

Uludağ CNN TÜRK'te operasyon hakkında şu detayları paylaştı:

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri 3 Haziran 2021’de Hong Kong’dan uçakla gelen ve kara yolu ile Hollanda’ya gönderilmek istenen 2 ton 192 kilo Mikrokristalin Selüloz gıda hammaddesini şüpheli buldu. Narkotik Dedektör Köpekleri Baron ve Asil de bu ürünlere yoğun tepki verdi. Daha sonra 80 kaptan oluşan beyaz kremsi renklerde toz haldeki maddelerden alınan numuneler laboratuvara gönderildi.

Numunelerin gıda hammaddesi değil. Metamfetamin ve Amfetamin’in imalatında kullanılan uyuşturucu kimyasalı olduğu belirlendikten sonra 4 Haziran 2021 günü Çin Halk Cumhuriyeti’nden uçakla yine Mikrokristalin selüloz gıda hammaddesinin geldiği tespit edildi. 2 ton 190 kilo gıda hammaddesi olduğu söylenen ürüne el konuldu.

Haberin Devamı

Kireçle tuzak kurup yakaladılar… Uyuşturucu hattı böyle çökertildi Şok detaylar...

EL NİNO KARTELİ'NİN UYUŞTURUCUSU

Hitler uyuşturucusu olarak adlandırılan son yıllarda kullanımı çok arttığı tespit edilen bir uyuşturucu tespit ediliyor.

El Nino Karteli'nin hava yoluyla Hong Hong ve Çin’den gelen uyuşturucular İstanbul Havalimanı’na iniyor. Daha sonra birer ton birer ton küçük minibüslerle Yunanistan üzerinden Hollanda’ya sevkiyat yapılıyor. El Nino aslında Fas uyruklu bir uyuşturucu karteli. El Nino Karteli'nin uyuşturucusu İstanbul’da tutuluyor. Bunun yerine kum ve kireç karışımı konteyner ve minibüslere yükleniyor ve uyuşturucu sevkiyatı yapılıyormuş gibi yapılıyor. Hollanda’da da teslim alanlar yakalanıyor. Bu uyuşturucuyu 2. Dünya savaşı sırasında Hitler Nazi askerlerine uygulamıştı. Kullanıcılar üzerinde müthiş etkili, ölümlere neden oluyor.

Haberin Devamı

18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Düzenlenen operasyonda aralarında nakliyeci ve aracıların da bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı.

METAMFETAMİN

‘Hitler eroini’ olarak da bilinen metamfetaminin Özellikle ABD, Japonya gibi ülkelerle Avrupa'da Çekya'da kullanımı yaygın olan metamfetamin, kimyasal olarak sentezlenen uyuşturucular arasında yer alıyor. Daha çok İran üzerinden Türkiye’ye getirilen uyuşturucunun son zamanlarda daha sık ele geçirilmesi dikkat çekiyor.

Çok hızlı bağımlılık etkisi olan ve kullanıcılarda, ani kilo kaybı, güçsüzlük, bilinç bulanıklığı, sözel algılama güçlüğü, diş dökülmesi gibi sorunlara sebep olan metamfetamin konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, uyuşturucunun bir kez kullanım sonrasında dahi bağımlılık yaptığını belirtiyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası: