GeriGündem Kimlik kartı değiştirme ne zamana kadar yapılıyor? Çipli kimlik yenileme randevusu alınmaya devam ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimlik kartı değiştirme ne zamana kadar yapılıyor? Çipli kimlik yenileme randevusu alınmaya devam ediyor

Kimlik kartı değiştirme ne zamana kadar yapılıyor? Çipli kimlik yenileme randevusu alınmaya devam ediyor

Kimlik yenileme işlemleri yoğun ilgi görüyor. Yeni kimlik kartı başvurusunu yapmak isteyenler bu işlemi nasıl gerçekleştireceklerini öğrenmek istiyorlar. Kimlik yenileme randevuları randevu.nvi.gov.tr adresinden yapılacak. 2017'de başlanan yeni kimlik kartlarının dağıtımı 2023'e kadar devam edecek. Kimlik kartı yenileme ekranı, başvuru yapacak olanlar tarafından gündemde yer alıyor. İşte kimlik yenileme işlemi hakkında detaylar

Kimlik yenilemede son tarih, yeni yıla sayılı günler kala yeniden gündeme geldi. 2017'de başlanan yeni kimlik kartlarının randevuları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınmaya devam ediyor. Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, kimlik değiştirme işlemlerinin 2023 yılına kadar uzatıldığı bildirilmişti. Çipli kimlik kartı olarak da tanımlanan yeni kimlikler için randevular Alo 199 hattı üzerinden ya da online olarak alınacak. İşte, kimlik değiştirmede son tarih ve konuyla ilgili ayrıntılar.

KİMLİK DEĞİŞTİRMEDE SON TARİH NE ZAMAN?

Yeni kimlik almak isteyen vatandaşlar; "Alo 199" ve internette "e-kimlik" sayfasından randevularını alarak nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, fazla sıra beklemeden kimliklerini alabilecek. Değişim işlemleri için ise son başvuru 2023'e kadar sürecek.

Kimlik kartı ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda kolay erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanacak.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak polikarbon materyalden oluşan yeni kimlik kartları, 10 yıl boyunca kullanılacak.

KİMLİK KARTI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ KİMLİK KARTINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kimlik kartı başvuruları, "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden, "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek.

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.

İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.

On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.

 

False