GeriGündem Kılıçdaroğlu'ndan türban açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu'ndan türban açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün “(başörtülüler dahil) tüm öğrencilerin üniversitelerde okuyabileceği” yönündeki açıklama yaptı. Bugün ise, "Kızlar üniversiteye türbanla girecek" demedim dedi.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü Radikal gazetesinde yer alan röportajında “Türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi?” sorusuna “Toplumsal desteği sağlayacağız. Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz bu sorunu çözeceğiz” yanıtını vermesine karşın yazılı bir açıklama yaparak “Kızlar üniversiteye türbanla gidecek” demediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Türbanın siyasi malzeme yapılmaması ve tüm siyasi partilerle toplumsal uzlaşmanın sağlanması halinde çözülebilecek bir sorunla ilgili olarak kullanmadığım bir ifadenin manşetten verilmesinin  meslek etiği ile bağdaşmadığı kanısındayım” dedi.

Kılıçdaroğlu, bugünkü Radikal gazetesinin manşetten duyurduğu “Kızlar üniversiteye türbanla gidecek” haberine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Gazetenin birinci ve 12. sayfasında ayrıntılı olarak yer alan sorular ve bu sorulara verilen yanıtlardan da görüleceği gibi kendisinin “Kızlar üniversiteye türbanla gidecek” ifadesini kullanmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kaldı ki, bu konuda Danıştay’ın, Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkememizin yerleşmiş kararları bulunmaktadır. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarıyla gerçek ve tüzel kişileri de bağlar. Türbanın siyasi malzeme yapılmaması ve tüm siyasi partilerle toplumsal uzlaşmanın sağlanması halinde çözülebilecek bir sorunla ilgili olarak kullanmadığım bir ifadenin manşetten verilmesinin  meslek etiği ile bağdaşmadığı kanısındayım.”

KILIÇDAROĞLU’NUN RADİKAL’İN SORULARINA YANITLARI

Kılıçdaroğlu’nun bugünkü Radikal gazetesinde yayımlanan röportajının türban ile ilgili bölümü şöyle:

Soru: İktidar olursanız başörtülü kızların üniversiteye gidebilmesi için bir şey yapacak mısınız?

Kılıçdaroğlu: O konuda söyledim. O sorunu biz çözeriz ve çözmeye de kararlıyız.

Soru: Nasıl çözeceksiniz?

Kılıçdaroğlu: Onu bize bıraksınlar. Terörü de çözeceğiz, türban sorununu da çözeceğiz.

Soru: Türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi?

Kılıçdaroğlu: Toplumsal desteği sağlayacağız. Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz bu sorunu çözeceğiz.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False