GeriGündem Kılıçdaroğlu'ndan "bilanço" eleştirisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu'ndan "bilanço" eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye şirketlerinin bilançoları, gelir gider tablolarını görmediğini belirterek, “Göremediğim için internete koymasını istedim, koyarsa mesele yok zaten...” dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Kültür Üniversitesinde düzenlenen “Erdal İnönü'yü anma toplantısı” öncesinde basın mensuplarının Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü yaptığı döneme ilişkin iddialar konusundaki sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, şu bilgileri verdi:
“Sınava girenler eğer sınavı kazanıyorsa onlar görevlerine atanıyor. Onların da içinde sağdan da soldan da eski hükümlüler var, adi suçlardan mahkum olanlar da var. Bunların içinden cımbızla bazı insanları seçip açıklamaları doğru değil, bana göre... Yasanın temel amacı eski hükümlüleri topluma kazandırmak. Eğer bunlar topluma kazandırılırsa herkesin bundan mutlu olması gerekir. Yasayı ben çıkarmadım. Yasayı parlamento çıkardı.”

Yasayı uygulamanın da bürokratların görevi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ben de o görevi yerine getirdim. Birileri hiçbir zaman şunu iddia edemez, (bu sınavlarda usulsüzlük çıktı, bu sınavlarda haksızlık yapıldı...) AKP'nin bu kadar basit olayların arkasına sığınarak beni karalamaya kalkması, kendilerini korkulu günlerin beklediğini gösteriyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, toplantının ardından da kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, “Kadir Topbaş'a, muhallebicilik yaptığını söylediğiniz için Topbaş sizi (bel altından vurmakla ve terbiyesizlik)le suçladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz'?' sorusu üzerine şunları kaydetti:
“Muhallebicilik ayıp değil ki... Keşke ben de muhallebicilik yapabilsem. Sayın Topbaş, muhallebicilik yapmayı ayıp bir görev olarak mı görüyor? Kendisine yakıştıramadım. Muhallebicilik de her meslek de güzeldir. Önemli olan her mesleğin hakkını vermektir. Ben belediye başkanlığı görevini hakkıyla yerine getiremediği için asıl görevine dönmesi gerektiğini söyledim. O görevde daha başarılı ve halka daha iyi hizmet veriyor. Kadir Bey'in bundan alınmasına hiç gerek yok.”

“Kadir Topbaş, 'Ben İstanbul çocuğuyum, kendisi Tuncelili. O bilmezken biz bilirdik operayı' diyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?” sorusunu da “Kendi takdiridir. Bir şey diyemem. Ben öğrenciyken de operaya gitmiştim. Ama o öğrenciliğinde ne yaptı, merak ediyorum” diye yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin toplantıda klasik müzik dinletisi olduğunu, bu sanatçıları tanıyıp tanımadığını sorması üzerine, “Kısmen biliyorum. Hayatımda ilk gittiğim opera da Figaro'nun Düğünü'ydü... Ona da İstanbul'da gitmiştim. Yani Sayın Kadir Topbaş, bu bilgiyi benden alırsa sevinirim” karşılığını verdi.

Topbaş'ın, “Düello ile alakalı, 'Onu bir yere çağırsam İstanbul'da yolunu bile bulamaz. Ümraniye nerede bilmez' diyor. Bunun için ne söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Ben İstanbul'a ilk geldiğim günlerde Ümraniye'ye gittim. Daha önce de söylemiştim, İstanbul'a yolumu bulmaya gelmedim, yolunu bulanlardan hesap sormaya geldim. Bunlardan birisi de Sayın Kadir Topbaş'tır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait şirketlerle, şirketlerin hesaplarıyla ilgili bir soruya Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:
“Şirketlerin bilançosunu göremedim. Dolasıyla o bilançoları göremediğim, gelir gider tablolarını göremediğim için, şirketler borçlu mudur karlı mıdır göremediğim için internete koymasını istedim. Koyarsa mesele yok zaten. Belki şimdi koymuş da olabilir, benim uyarılarımdan sonra...
Malum, biliyorsunuz her çıkıştan sonra bir olay gerçekleşiyor. Nasıl Futbol Federasyonuna bir arsa bağışladılarsa umuyorum benim bu çıkışımdan sonra şirketin bilançolarını, gelir gider tablolarını Büyükşehir Belediyesinin internet sitelerine koyarlar. Biz de mutlu oluruz.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False