Kesintisiz ANAP'ı böldü

Kesintisiz Eğitim Tasarısı, koalisyonun büyük ortağını sancılı bir sürece soktu. ANAP'ta kesintisiz eğitim konusunda üç ayrı grup ortaya çıktı. Büyük bir kesim tartışmasız destek verirken, bazı milletvekileri 'gelişmeleri görelim' diyor, Cemil Çiçek, Korkut Özal, Ekrem Pakdemirli, Ali Coşkun'un başını çektiği bir grup ise 'tercih sistemi olmadan olmaz' görüşünü savunuyorlar. ANAP grup toplantısında, 8 yıllık temel eğitime muhafazakâr milletvekilleriyle karşı çıkan ANAP Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirli, grup kararı alınırsa, buna uyacağını söyledi. ANAP'lı milletvekillerinin görüşleri şöyle:

Cemil Çiçek (Ankara): Önce 5+3 dedik, sonra revize ettik, tercihli sistemle yönlendirme dedik. Bu noktaya ise en son 28 Şubat'taki MGK kararından sonra geldik. Şimdi bulunduğumuz nokta ikisinden de uzaktır. Eğer hükümet gidecek diye kaygı varsa, bu ülkede 55 hükümet kuruldu. Bu gider 56'ncısı gelir. Biz sürekli solun peşine takılmak zorunda değiliz.

Süleyman Hatinoğlu (Artvin): İmam hatip mezunu bir milletvekili olarak, 8 yıllık kesintisiz eğitimi kesinlikle destekliyorum. Bizim dönemimizde çok çağdaş aydın insanlar yetiştiren okullardı. Ne zaman RP bu okulların içine girdi, bu okullar amacından uzaklaştı.

Halil İbrahim Özsoy (Sağlık Bakanı-Afyon): Ben bu tasarının altına imza attım. Sabaha kadar enine boyuna tartıştık. Biz koalisyon hükümetiyiz ve ben bunun bilincindeyim. Kendi hayallerimizi gerçekleştireceğimiz zaman değil.

Mehmet Sağdıç (Ankara): Tasarı bu haliyle geçerse parti olarak zarar görürüz. Eğer bir irtica tehlikesi varsa, öncelikle illegal çalışan kuran kursları ve vakıflara bakmak gerekir. Tasarı Meclis'te revize edilmelidir.

Mehmet Ali Bilici (Adana): 8 yıllık kesintisiz eğitimden yanayım. Ancak tasarıya tercihli dersin konulması bizim için daha sağlıklı olurdu.

İrfan Köksalan (Ankara): İmam-hatiplerde bugün yaratılan sıkıntının tek sorumlusu RP'dir. RP, dini istismar etmiş ve ülkeyi bu noktaya getirmiştir.

Safter Gaydalı (Bitlis): 8 yıl uygulanmalıdır. Toplumumuzun yüzde 80'i de bunu istemektedir.

Feridun Pehlivan (Bursa): Koalisyon ortağı olarak evet dedik, yola çıktık. Koalisyonun kuruluş nedenleri arasında en önemlisi budur. Bunu tartışma konusu yapıp, çarpıtmayı doğru bulmuyorum.

Bülent Akarcalı (İstanbul): 8 yıllık kesintisiz eğitimi tartışmasız destekliyorum. Şimdi asıl konuşulması gereken bu eğitimin hayata geçirilmesi için ne yapıp edip parasal kaynak yaratmaktır.

Veysel Atasoy (Zonguldak): 8 yıllık kesintisiz eğitimden yanayım.

Haberle ilgili daha fazlası: