GeriGündem Kendimizi yakıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendimizi yakıyoruz

Abone Olgoogle-news

Aşırı sıcaklar yüzünden deri hastalıklarında önemli bir artış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ‘‘Güneşlenmeyi bilmiyoruz’’ dedi.

HASTALIK RİSKİ

Aşırı sıcaklardan dolayı vatandaşlar kendilerini havuzlara ve denizlere atarken, güneş ışınlarına karşı yeterli tedbir alınmamasının başta kanser olmak üzere birçok tehlikeyi beraberinde getirdiği belirtildi. Antalya Devlet Hastanesi Cild Hastalıkları Uzmanı Dr. Lütfiye Çetin Çoban, ‘‘Güneşlenmeyi bilmiyoruz’’ dedi.

DERİYE ZARARI

Aşırı sıcaklarla birlikte güneş yanıklarından ve aşırı sıcakların neden olduğu deri hastalıklarından rahatsızlanan hasta sayısında önemli bir artış olduğunu belirten Dr. Çoban, ‘‘Bronzlaşmak isteyenler güneşin deriye verdiği zararı düşünmüyor. Kansere neden olabilen ultraviole ışınlara karşı derinin korunması gerekiyor’’ diye konuştu.

YANMAYI BİLMEK

Kumsalda şemsiye altında dahi kalmanın yanmaları engellemediğini vurgulayan Çoban şöyle dedi: ‘‘Denizden ve kumsaldaki taş ve kumlardan yansıyan ışınlar da deriyi yakar. Hatta denizin bir metre altına kadar bu ışınlar girer. Bütün bunları bilip ona göre tedbir alınması gerekiyor. Güneşlenirken krem kullanılması gerekir.’’

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle