GeriGündem Kefil olduğunu icra memurlarından öğrendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kefil olduğunu icra memurlarından öğrendi

Kimseye kefil olmadığınız halde birgün kapınıza icra memurları gelirse hiç şaşırmayın. Bilginiz olmadan bir arkadaşınız sizi kefil olarak gösterebilir, ardından da borcu ödemediği için firma sizi icraya verebilir.

Arkadaşının haber vermeden kefil yaptığı Nuran Tavlı da, ödenmeyen borç yüzünden icraya verilen okuyucularımızdan. Nuran Tavlı'nın arkadaşı Sevil Tutuş, Çarşı mağazalarından kredi kartı almak için müracaat ettiğinde kefil olarak forma Tavlı'nın ismini yazmış. Tavlı ise bu kefillikten ancak evine icra memurları geldiğinde bilgi sahibi olabilmiş. Hürriyet'in Tüketici Köşesi'ne gönderdiği mektupta, ‘‘Çarşı Mağazaları, haberim ve imzam olmadan benim kefaletimi nasıl onaylar?’’ diye yakınıyor.

Tavlı'nın sorunuyla ilgili olarak Çarşı Mağazaları'yla görüştük. Çarşı yetkilileri yaptıkları açıklamada, konuyu araştırdıktan sonra Nuran Tavlı'nın icra işlemlerini geri çektiklerini bildirdiler. yapılan

açıklamada, ‘‘Kredi kartı başvuruları öncelikle istihbarat araştırmasından geçer. Başvuru sırasında herhangi bir belge istenmediği için, müşterinin beyan ettiği işyeri, banka kredi kartları referanslar ve kefille ilgili bilgiler telefonla kontrol edilir. Kefile ulaşılamazsa ve diğer bilgiler teyid edilmişse yeterli kabul edilir. Borcun ödenmediği ve kanuni takip işleminin başlatıldığı durumlarda ise öncelikle kart sahibine ulaşılmaya çalışılır. Kart sahibine ulaşılamaması, borcunu ödeyemeyecek durumda olması, kendine ait mal varlığının bulunmaması durumunda ise kefile yazılı bildirimde bulunulur. Bu bildirimde konu hakkında bilgi verilerek 7 gün içinde ödenmesi veya itirazda bulunulması istenir. Bu olayda da Tavlı'ya yazılı bildirimde bulunuldu. Ancak yurtdışında olduğu için zarfı alamamış. Bu nedenle, itiraz gelmediği için borcun tahsili için kefile gidildi' denildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False