Kediyi önce bıçakladı sonra kafasını ezdi

Kediyi önce bıçakladı sonra kafasını ezdi

ESKİŞEHİR’de, üniversite öğrencisi 20 yaşındaki M.C.A.’nın sahiplendiği bir kediyi evinde önce bıçakladığı, daha sonra da damacana ile kafasını ezerek öldürdüğü, kedinin can çekişme görüntülerini sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı öne sürüldü. Gözaltına alınan genç ifadesinin ardından serbest bırakıldı. M.C.A’nın okuduğu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada “ Öğrenci hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış, fiilin Üniversitemiz Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılması konusundaki hassasiyetimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” denildi.

Haberin Devamı

İddiaya göre,okul arkadaşlarıyla birlikte kiralık evde oturan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğrencisi M.C.A., Eskişehir’de geçen yıl eylül ayında bir kafeteryada gördüğü kediyi sahiplendi. Evine götürdüğü kedinin bakımı üstlenen M.C.A., sosyal paylaşım sitesi Twitter’da kedilerle ilgili ’Bir kediyi uyurken izlemeniz lazım kesinlikle. Kabus görürse titriyorlar, uyanınca size sarılıyorlar. Ama şu an gülüyor’ tweetleri attı.

M.C.A.’nın, son olarak bir arkadaşıyla cep telefonundan yaptığı WhatsApp görüşmesinde paylaştığı ileri sürülen, sahiplendiği kedisinin bıçaklanmış, bağırsakları dışarı çıkmış haldeki görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. M.C.A.’nın dolabın altına giren ’Toros’ adlı kedisini kuyruğundan çekerek "Daha ölmedin mi?" dediği, ardından da su dolu damacanayla kediyi ezerek öldürdüğü öne sürüldü. M.C.A.’nın, sosyal paylaşım sitesinde bir arkadaşının ’Kediyi niye öldürdün?’ diye sorması üzerine, "Yatağıma çiş yaptığı için" diye yanıt verdiği kaydedildi.

HAYVANSEVERLERDEN TEPKİ


Görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanması hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Hayvanseverler, üniversiteli gencin bir an önce yakalanmasını ve cezalandırılmasını istedi. Sosyal paylaşım sitesi Youtube, görüntülerin şoke edici, tiksindirici olduğu gerekçesiyle kediyle ilgili vahşet görüntülerini yayından kaldırdı.

KÜÇÜKEKŞİ: TEDAVİ EDİLMESİ LAZIM

Bartın Hayvanseverler Derneği Başkanı Nevaz Küçükekşi, internette yer alan kedi öldürme videosunun sahibi olduğu iddiasıyla Bartın’da gözaltına alınan üniversite öğrencisi M.C.A.’nın tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Öğrencinin Bartın’da ailesinin yanına geldiğini öğrenince polisi arayarak şikayette bulunduklarını belirten Küçükekşi, "Bu çocuğun psikolojik sorunları olduğuna inanıyorum. Hayvana bunu yapan bir çocuğun, başka bir zaman insana yapmayacağının garantisi yoktur. Böyle hasta gençlerin tedavi edilmesi lazım" dedi. Küçükekşi, ifadesinin ardından serbest bırakılan öğrenci hakkında dava açılmasını beklediklerini, bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Haberin Devamı


AVUKAT HATİP: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı avukat Buket Ünlü Hatip, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. M.C.A.’nın Bartın’da polis tarafından gözaltına alındığını öğrendiklerini ifade eden Hatip, "Olay sanal alemde yayıldıktan sonra çok sayıda telefon aldık ve alıyoruz. Biz de arkadaşlarımızla beraber konuyu tüm yönleriyle araştırıyoruz. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Hayvan severler ve duyarlı insanlar açısından son derece vahim olan bu konu incelemeye alınarak hukuki süreçle ilgili takip başlatılmıştır. Hukukçu olmanın verdiği sorumluluk gereği, olayın ayrıntılarının araştırılması ve karara varılması dikkatli, özenli ve hakkaniyetli süreçleri gerektirmektedir. Bu ilkeler doğrultusunda söz konusu sürecin hukukun verdiği sınırlar dahilinde objektif bir biçimde sürdürüleceğinden şüpheniz olmasın" dedi.

BABA: OĞLUM YAPMADIM DİYOR

M.C.A.’nın polis olan babası M.A. da sosyal paylaşım sitesinde konuyla ilgili, "Oğlum Eskişehir’de okuyor ve tatilde olduğu için şuan Bartın’da bizim yanımızda. Ancak size yemin ederim yaşanan olaylardan haberim yok. Arkadaşlarım geldi ve bana durumu anlattı. Henüz ne olduğunu net bilmiyorum. Ama oğlum yapmadım diyor. Şu an rapor almak için gidiyoruz. Oradan da savcılığa geçeceğiz. Emin olun böyle bir durum varsa olayın kapanmaması için elimden geleni yapacağım. Ancak oğlum ben yapmadım diyor. Biz de ailesi olarak oğlumuza inanmak zorundayız. Sizi anlıyorum. Ama söyleyin hangi baba oğlunun bu şekilde anılmasını ister? Belki de arkadaşlarıyla sakalaşmak için sizin anlattığınız şekilde video çekmişlerdir. O daha 20 yaşında böyle şeyler yapmazdı. Şu an onu anlamak için uğraşıyoruz. Bize zaman verin" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE DE AÇIKLAMA YAPTI


Bu arada, üniversitenin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, "Sosyal paylaşım ve çeşitli iletişim sitelerinde yayınlanan, Üniversitemiz Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi M.C.A.’nın, hayvan haklarını ihlal eden ve bizleri derinden üzen video görüntülerini nefretle kınıyoruz. Yapılan fiil ile ilgili olarak, söz konusu öğrenci hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, fiilin Üniversitemiz Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılması konusundaki hassasiyetimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Gençlerimizin insani birtakım değerlere bağlı ve etik kurallar çerçevesinde yetiştirilmeleri konusunda toplumda her kesimin gerekli hassasiyeti ve özeni göstermesi hepimizin ortak arzusudur" denildi.

2 KÖPEĞİ 1 KEDİSİ OLDUĞU SÖYLENİYORDU

MC.A.’nın kediyi sahiplendiği kafenin ortaklarından Didem Erşan Üstündağ, konuyla ilgili şu anda bir açıklama yapmak istemediklerini, konunun takipçisi olduklarını, avukatlarının da konuyla ilgili gerekeni yapacaklarını belirtti. Üstündağ, "M.C.A.’nın arkadaşına daha önceden bir kedi vermiştik. Gayet güzel bakıyordu. Daha sonra M.C.A. bizden kedi istedi. Ona da bir kedi verdik. İki köpeği ve bir de başka bir kedisi olduğunu söyleniyordu. Ancak 2 köpek ile kedinin şu an nerede olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Bu arada M.C.A.’nın sosyal paylaşım sitesinde ’Satanizmin doruklarındayım, sabah sabah’ şeklinde yazılar yazıp satanizmle ilgili işaret ve resimler paylaştığı ileri sürüldü.

GÖZALTINA ALINDI

M.C.A. yarıyıl tatili nedeniyle geldiği memleketi Bartın’da bu sabah gözaltına alındı. M.C.A., ifadesinde suçlamayı kabul etmedi. M.C.A., polisteki ifadesinin ardından Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla serbest bırakıldı.


Haberle ilgili daha fazlası: