GeriGündem Kazdağları’nda maden eylemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazdağları’nda maden eylemi

Kazdağları’nda maden eylemi
Abone Olgoogle-news

Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı köyü Balaban mevkisinde madencilik faaliyetlerine karşı çıkan çevreciler, ‘Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması’nda bir araya geldi.

Balaban’dan 2 kilometre yürüyen çevreciler, maden sahasına girerek altın araması bölgesine tepki gösterdi. Kanadalı altın madeni şirketince yürütülen maden arama faaliyetlerine tepki için bölge sakinleri ve çevreciler, 26 Temmuz’da ‘Su Nöbeti’ başlattı. Nöbet sürdürülürken, çevre il ve ilçelerden de dün Kirazlı Balaban mevkisine gelen çevreciler, ‘Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması’nda bir araya geldi. Buluşmada bazı CHP’li milletvekilleri de yer aldı. Altın madeni şirketi tarafından ağaçların kesildiğini, altın arama faaliyetlerinde kullanılacak siyanürün kentin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na karışacağını öne süren çevreciler, tepkilerini dile getirdi.

Balaban mevkisindeki konuşmaların ardından binlerce çevreci, maden sahası alanına yürüyüşe geçti. Çevreciler, 2 kilometre yürüyerek, maden sahası giriş kapısına ulaştı. Bu sırada arkasındaki kalabalık da maden sahasına girdi. Giriş kapısının açılmasını isteyen bazı çevreciler, görevlilere tepki gösterdi. Bunun üzerine kapının tamamen açılmasıyla kalabalık, maden sahasına girdi. Maden sahasında basın açıklaması yapıldı. ‘Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması’, maden sahası içine fidan dikimiyle sona erdi.

Çevrecilerin Kirazlı Balaban mevkisine dönmesiyle ‘Su Nöbeti’ sürdürüldü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle