Kayseri-KKTC uçak seferleri başladı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 02, 2009 12:28

Kayseri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ercan Havaalanı arasında direkt uçak seferleri başladı.

Kayseri-KKTC-Kayseri olarak düzenlenen uçak seferlerinin ilkinde, Kıbrıs Türk Hava Yolları'na (KTHY) ait yolcu uçağı, Ercan Havaalanı'ndan aldığı yolcularla Kayseri Erkilet Havaalanı'na geldi. Karşılıklı uçak seferlerinin ilkinde, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih User ve KTHY Genel Müdürü Ahmet Akpınar da Kayseri'ye geldi. Erkilet Havaalanı'nda Şahika Turizm Genel Müdürü Yücel Şahin tarafından karşılanan heyet, daha sonra Hilton Oteli'ne geçti.

Otelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih User, güneşli bir bahar gününde Kayseri'de olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

User, KTHY'nın Şahika Turizm'le iş birliği sonucunda gerçekleştirmeyi planladığı tarifeli uçuşların ilkini bugün yaptıklarını kaydetti.
Kayseri ve yöresi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan Havaalanı arasında direkt uçuşların başladığını ifade eden User, şöyle devam etti:

“Gerek Kıbrıs'taki üniversitelerimizde okuyan gerekse vatani görevini yapan gençlerimiz, Kayseri ve bölge illerinde ciddi bir nüfusu oluşturuyor. Kıbrıs'a ulaşım Kayseri ve yöresinden oldukça zor yapılıyordu. Tabii bunun karşılığında da, Kıbrıs'tan Kayseri ve yöresine ulaşım da zor oluyordu. Kıbrıs'a gelmek isteyenler ya Adana'ya ya da Ankara'ya gitmek zorunda kalıyorlardı. Yaklaşık 4 saatlik bir otobüs yolculuğundan sonra uçağa binip Kıbrıs'a gelebiliyorlardı. Şimdi artık Kayseri ile KKTC arasındaki ulaşım çok daha kolay yapılabilmektedir. Kayseri'den doğrudan doğruya 1 saatlik bir uçuşla KKTC'deki Ercan Havaalanı'na ulaşmak mümkün.”

KKTC hükümetinin uyguladığı turizm teşvik politikaları çerçevesinde milli hava yolu olan KTHY'nin daha önce uçmadığı pek çok noktaya uçuşlar başlattığını vurgulayan User, “2009 yılı içerisinde dünya turizminde yaklaşık yüzde 40'lık bir daralma beklenirken, KTHY'nin, THY'nin ve diğer özel hava yolu şirketlerinin gerçekleştirdikleri yeni uçuş noktaları ile KKTC'deki turizm göreceli olarak belli bir artışın sağlanacağı şimdiden görülmektedir” diye konuştu.

Kayseri ile KKTC arasında başlatılan direkt uçuşların aynı zamanda Kayseri turizmine de katkı sağlayacağını vurgulayan User, bu uçuşların Kayseri ekonomisini de olumlu etkileyeceğini bildirdi.

KTHY'nin Türkiye'de yeni uçuş rotaları belirleyeceğini ve oralara da direkt uçuşlar konulacağını dile getiren User, İran, Romanya, İtalya, İskandinav ülkeleri ile Almanya'ya yeni uçuşlar başladığını, bu uçuşların KKTC turizmine önemli katkılarda bulunacağını belirtti.

KTHY GENEL MÜDÜRÜ AKPINAR

KTHY Genel Müdürü Ahmet Akpınar da KTHY'nin bu yıl 35'inci yılını yaşadığını anımsattı.

KTHY olarak yeni hedefler ortaya koyduklarını ve bu hedeflerini gerçekleştirmek için çalıştıklarını kaydeden Akpınar, “Bu hedeflerin en önemlilerinden biri, Anadolu'ya yol bağlamaktı. Bu bağlamda bugün Kayseri'ye ilk seferimizi gerçekleştirdik. Mutluyuz, gururluyuz” dedi.
Şahika Turizm Genel Müdürü Yücel Şahin ise uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Kayseri-KKTC uçak seferleri projesini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Kayseri ile Kıbrıs halkını buluşturmak ve kaynaştırmak açısından, turizmimizi birbirimize faydalandırmak açısından olağanüstü bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

KTHY'nin düzenlediği ilk seferle Kayseri'ye gelen Kıbrıslı iş adamları, gazeteciler ve bürokratlardan oluşan heyet, Erciyes Dağı'na çıkacak.
Heyet, Kapadokya, Ürgüp, Göreme'yi de gezdikten sonra Kıbrıs'a dönecek.

Öte yandan, KTHY'nin Ercan Havaalanı'ndan Kayseri Erkilet Havaalanı'na karşılıklı seferlerinin perşembe ve pazar günü yapılacağı öğrenildi.
Haberle ilgili daha fazlası: