GeriGündem Katliamın nedeni 30 milyar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katliamın nedeni 30 milyar

Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ömer Kotan’dan ilginç iddia.

Erenköy İlköğretim Okulu'nda geçen hafta yaşanan katliamdan okul yönetimi sorumlu tutuldu. Oda Başkanı Ömer Kotan, okul yönetiminin şoförlerden 30 milyar lira istediğini öne sürdü. Bir başka iddiaya göre ise Metin Alkan'ın kurşunlarından Okul Müdürü Levent Kargılı canını kaçarak kurtardı.

Geçtiğimiz cuma günü Erenköy İlköğretim Okulu'nda yaşanan katliamda ilginç iddia. İstanbul Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ömer Kotan, iki aydır süren ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan gerginlik nedeninin okul yönetimi tarafından istenen 30 milyar lira olduğunu öne sürdü. Kotan'ın ilginç iddiaları şöyle:

‘‘Okul yönetimi servis ihalesini alan Oda'ya bağlı şoförlerden 30 milyar lira istemiş. Tabii okula bağış adı altında. Şoför arkadaşlar da bu parayı kendi aralarında toplamaya başlamış. Metin Alkan adlı arkadaşımız paranın kendisine düşen kısmını ödeyememiş. Bunun üzerine okul yönetimi, servis sorumlusu olan Faruk Albayrak'tan Alkan'ın taşıdığı öğrencilerin bir kısmının diğer araçlara kaydırmasını istemiş. Bu nedenle arkadaşlar arasında bir hasımlık oluşmuş. Yaklaşık iki aydır arkadaşlar arasında tartışma devam ediyormuş. Metin Alkan okula müdürü vurmak üzere gelmiş. Ancak Müdür Bey Alkan'dan kaçmayı başarmış.''

Servis ihalesi genelgesinin bir an evvel iptal edilmesi gerektiğinin bu son olayla birkez daha ortaya çıktığını söyleyen Kotan, ‘‘Bağış adı altında okul idareleri tarafından alınan paraların fahişliği hem servis şoförlerini zora sokuyor hem de velileri tur şirketlerine ve ne olduğu belirsiz kişilere mahkum ediyor. Her sene servis konusuna kesin bir çözüm getirilmesi için uğraşıp duruyorduk. Sonunda korktuğumuz başımıza geldi'' dedi.

Geçtiğimiz cuma günü Metin Alkan (59) isimli servis şoförü, Erenköy İlköğretim Okulu'nda saat 08.50 sıralarında tam bir katliam gerçekleştirdi. Alkan'ın ruhsatsız tabancasından çıkan kurşunlarla servis sorumlusu Faruk Albayrak (51), Hüseyin Tüfekçi (44), eşi Saadet Tüfekçi (35) ve Fahrettin Ekici öldü, Naci Çağlar (44) ve Raci Çetinci (44) de yaralandı. Daha sonra Metin Alkan da intihar etti.

Nasıl öğrenci servisi olunur?

İstanbul'da öğrenci servisi sahibi olmak oldukça basit. Aranan tek şart öğrenci taşımak için kullanılacak aracın 5 yaşından büyük olmaması. Öğrenci taşımak isteyenler daha sonra 507 Sayılı Kanun gereği İstanbul Servis Araçları İşletmecileri Odası'na kaydoluyor.

Bu işlemlerin dışında şoförler herhangi bir denetime tabi tutulmuyor. Valilik ya da Milli Eğitim Müdürlüğü, bugüne kadar servis şoförlerine güvenlik ya da sürüş eğitimi açısından herhangi bir yaptırım uygulamış değil.

Eğer öğrencileri taşıyacak olan bir tur şirketiyse iş daha da kolay. Çünkü bunun için servis aracına da ihtiyaç duyulmuyor. Şirket sahibi İstanbul Ticaret Odası'na kaydolduktan sonra Oda'ya bağlı minibüs şoförleriyle sözleşme imzalayarak, komisyon karşılığında öğrencileri taşımaya başlıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False