Karlov şüphelileri

Güncelleme Tarihi:

Karlov şüphelileri
Oluşturulma Tarihi: Nisan 02, 2018 01:27

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastına ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le birlikte Emrullah Uslu ve Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında olduğu sekiz şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. ‘FETÖ yöneticisi’ sanıklar halen firari durumda.

Haberin Devamı

RUSYA’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi ile ilgili soruşturmada çarpıcı bir gelişme yaşandı. Savcılığın talebiyle FETÖ’nün yönetici kadrosunda olan Fetullah Gülen, Emrullah Uslu, Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında bulunduğu 8 şüpheli hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Terör amaçlı tasarlayarak kasten insan öldürme’ suçundan tutuklama ve yakalama kararı çıkarıldı.

DELİLLERE GÖRE FETÖ’CÜ

Büyükelçi Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 19 Aralık 2016’da düzenlenen ‘Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya’ konulu fotoğraf sergisinin açılış töreninde yaptığı konuşma sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü.

Haberin Devamı

Altıntaş’ın bağlantılarını ortaya çıkarmak için Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı soruşturma başlatmıştı. Savcı Akıncı’nın sürdürdüğü soruşturmada kritik bir gelişme yaşandı. Soruşturma dosyasına giren dijital materyal inceleme tutanakları, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan şüpheli beyanları, saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ mensubu olduğunu gösteriyordu. Karlov suikastının FETÖ’nün talimatlarıyla ve örgütün amacı doğrultusunda işlendiği tespitini yapan Savcı Adem Akıncı, 8 üst düzey FETÖ yöneticisi hakkında yakalama kararı çıkartılması için Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurdu. Hâkimlik de, Karlov suikastında yöneticilik sıfatı bulunduğu iddia edilen Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan, Emrullah Uslu, Cengiz Özkan, Cemal Karaata, Hamza Sevinç, Temel Alsancak ve Murat Tokay hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘Terör amaçlı tasarlayarak kasten insan öldürme suçlarından’ tutuklama ve yakalama kararı verdi. FETÖ’nün yönetici kadrosu oldukları için haklarında daha önceden soruşturma açılan sanıklar, yurtdışına kaçmışlardı. Karlov’un hayatını kaybettiği sergiyi organize eden ve soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Timur Özkan’ın FETÖ’nün firari yöneticilerinden Şerif Ali Tekalan’a 2012’de 100 TL’lik para havalesi olduğu tespit edilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: