GeriGündem Kardak'ta gerginlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kardak'ta gerginlik

Kardak'ta gerginlik
refid:4497383 ilişkili resim dosyası

Türkiye ile Yunanistan arasında 10 yıldır sorun olan Ege Denizi'ndeki Kardak Kayalıkları'nda yeniden hareketli anlar yaşandı.

Yunanistan'ın Kilimli (Kalimnos) Adası'ndan sabah 07.30 sıralarında Kardak Kayalıkları'na gelen iki Yunanlı küçük balıkçı teknesi ve bir Yunan Sahil Güvenlik Botu'nun uzun süre beklediğini fark eden Turgutreis'teki 56 No'lu Türk Sahil Güvenlik Botu ekibi, 09.00 sıralarında bölgeye gitti.

Yunanlı balıkçıların bölgeden uzaklaşması uyarısında bulunan Türk Sahil Güvenlik Botu ile Yunan Sahil Güvenlik botu yaklaşık yarım saat kayalıklar çevresinde tur atıp manevra yaparak birbirlerinin arkasına geçmeye çalıştı. Kontrollü olarak hareket eden ve zaman zaman 30 metreye kadar yaklaşan botların ardından Yunanistan'ın İstanköy (Kos) ve Kilimli (Kalimnos) adalarından saat 12.30 sıralarında iki sahil güvenlik botu ile bir savaş gemisi daha bölgeye geldi. Türk ve Yunan sahil güvenlik botları, daha sonra kendi sularına çekilerek Kardak kayalıklarını uzaktan izlemeye aldı.

Ege'de Türk ve Yunan F 16'larının çarpışmasının ardından yaşanan ilk Kardak gerginliği üzerine Atina'dan bir grup gazetecinin olayı izlemek üzere İstanköy (Kos) ve Kilimli (Kalimnos) Adaları'na geldiği belirtildi.

YUNAN MEDYASI: MİNİ KRİZ YAŞANDI

Yunan televizyonlarındaki haberlere göre, öğlen saatlerinde bölgeye gelen Türk botu, Türk karasularında olduğu gerekçesiyle Yunan teknesinden bölgeden ayrılmasını istedi. Bu sırada bir Yunan sahil koruma botu da Kardak’a doğru harekete geçerken, Türk botunun bölgeden ayrıldığı iddia edildi. Yunan televizyonları mini-gerilimin büyümeden sona erdiğini belirtirken, balıkçı teknesi ile bir Yunan sahil güvenlik botunun Kardak yakınlarında beklemeye devam ettiğini duyurdu.

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Gerginlik öğle saatlerinde bir Yunanlı balıkçı teknesinin gelmesiyle yeniden tırmandı. Turgutreis Limanı'ndan Rıza Alkaç kaptanlığındaki Rıza adlı günlük tur teknesine binip olayı takip etmek için denize açılan ve Kardak'a yaklaşık 1 mil uzaklıkta bekleyen Türk gazetecilere Sahil Güvenlik 56 No'lu botu koruma yaptı.

Bu sırada Yunan balıkçı teknesiyle Yunan Sahil Güvenlik Botu'nun kayalıkların 20 metre yakınına kadar gelmesi dikkat çekti. Yunan Sahil Güvenlik Botu'nun Türk sularına girmek için yaptığı hamleleri, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 56 No'lu botu önledi. 56 No'lu bot, Türk sularına giren Yunan botunun üzerine gitti, uzun süre kovalamaca yaşandı.

YUNAN HELİKOPTERİ ALÇAK UÇUŞ YAPTI

Saat 14.20 sıralarında Kilimli Adası yönünden gelen bir Yunan sahil güvenlik helikopterinin Kardak kayalıkları üzerinde alçak uçuş yaptığı görüldü. Helikopter yaklaşık yarım saat bölgede tur attıktan sonra ayrıldı.
Türk ve Yunan Sahil Güvenlik Komutanlıkları'nın birer botu Kardak Kayalıkları'na yaklaşık yarım mil mesafede bekleyişlerini sürdürürken 2 Yunan, 1 Türk botu ise kayalıklara 2 mil mesafede, gelişmeleri izliyor. Bir Yunan balıkçı teknesi ise Kardak'ın yakınında avlanmaya devam ediyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False