GeriGündem Karayalçın, sonunda komisyon başkanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karayalçın, sonunda komisyon başkanı

Meclis'teki komisyon düğümünün çözümü için ilk adım atıldı. Krize neden olan Dışişleri Komisyonu'nda seçim yapıldı ve iktidarın blok oyu ile CHP milletvekili Murat Karayalçın, ANAP'lı Kâmran İnan'dan boşalan yere başkan seçildi.

Koalisyon ortakları ve hükümete dışardan destek veren CHP, ihtisas komisyon yönetimlerini kendi aralarında paylaşmışlardı. Dışişleri Komisyonu Başkanlığı'nın CHP'ye bırakılmasına karşın, İnan aday gösterilmiş ve anlaşmayı delerek başkan seçilmişti. CHP de bu gelişme üzerine, diğer komisyonlara ilişkin anlaşmayı dondurmuş ve seçimler kilitlenmişti. Başbakan Mesut Yılmaz'ın İnan'ı istifaya ikna etmesinin ardından, dün yeniden seçim yapıldı. 25 kişilik Dışişleri Komisyonu'nda iktidarın 14, muhalefetin ise 11 oyu bulunuyor. Dünkü başkan seçimine DSP'li Mümtaz Soysal'ın dışında tüm üyeler katıldı. Soysal Harp Akademileri'ndeki Kıbrıs toplantısında mutlaka bulunmak zorunda olduğunu belirterek, oylamaya katılamayacağını bildirdi.

Seçimlerde Karayalçın'ın karşısına RP'li Abdullah Gül aday çıktı. Sonunda 11'e karşı 13 oyla Karayalçın Başkan seçildi. DYP'li Ayfer Yılmaz Başkanvekili, RP milletvekili Ahmet Denizolgun sözcü, DSP milletvekili Bayram Fırat Dayanıklı ise katip üye seçildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False