GeriGündem Karavanla ‘Destan’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karavanla ‘Destan’

Karavanla ‘Destan’

Ressam Ardıç Aguş Türkiye Destanı adını verdiği projesi için Ekim 2020'den beri yollarda. Nişanlısı ile karavan satın alan ressam Türkiye'yi karış karış gezerek önemli antik bölgelerini, tarihi yapıtlarını, insanlarını resmediyor.

FLORANSA'DA KLASİK RESİM EĞİTİMİ ALDI

Aguş, 2020’nin Ekim ayında Çanakkale’den başladıkları projeyi anlatıyor: “Çocuk yaşta Türkiye’den ayrıldım. İngiltere’de lisede resim eğitimime başladım ardından klasik resim tekniklerini öğrenebilmek için Floransa’ya gittim. Adeta askeri bir disiplin içerisinde John Michael Angel’in atölyesinde usta çırak ilişkisi üzerine gelişen yoğun bir eğitim aldım. Eğitimimi tamamlayınca resme nasıl devam etmek istediğim üzerine düşündüm. Aldığım eğitimin hakkını vermek istiyordum. Tüm gün atölyede kapanıp resim yapmak beni monoton bir hayata itecekti. İzinden gittiğim 19. Yüzyıl ressamları atölye eğitimlerini bitiren çıraklarını doğaya çıkıp resim yapmaya teşvik ediyorlarmış. Çünkü güneş ışığı her an gölgeleri değiştiriyor ve doğada çizim yapmak ressama bambaşka şeyler katıyor. Ben de aynı yoldan gitmeye karar verdim. Uzunca bir süredir içimden bir ses Türkiye’nin beni çağırdığını söylüyordu. Uzun yıllardır Türkiye’yi görmemiştim. Nişanlım Türkiye’ye gitme fikrine çok heyecanlandı ve Türkiye Destanı projesini geliştirdik.”

Karavanla ‘Destan’

TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ NOKTALARINI RESMEDİYOR

Gidecekleri bölgeleri ve çizeceği eserlerin büyük bölümünü nişanlısı Chiara’nın belirlediğini anlatan Aguş, şimdiye kadar 40 eser resmetmiş. Aguş yollarda yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Yola Ekim ayında Çanakkale’den çıktık. Aralarında Truva, Assos, Gelibolu’nun da olduğu 5-6 bölgede durduk ve oralarda resim yaptım. Türkiye’yi çok özlemiştim. Ülkemdeki insanların günlük hayatlarını, önemli eserleri resmetmek beni sık sık duygusallaştırıyor. Bu duygu yoğunluğu tüm yorgunluğumu alıyor ve projeye devam etme motivasyonu sağlıyor. Resim yaptığımı gören insanlar bize çay getiriyor, yemek getiriyor, sohbet ediyor. Yaptığım resimlere geri dönüşler aldığım da oluyor. Örneğin Fethiye kral mezarlığında çok tatlı bir teyze gelerek ‘Neden o resmi daha büyük yapmıyorsun?’ diye sordu. Ben de daha büyük yaparsam 1.5 ay burada olmam gerektiğini ve projeyi anlattım. Uzun yıllardır yurtdışında olduğum için Türk insanının misafirperveriliğini hissetmeyi çok özlemişim.”

Karavanla ‘Destan’

1 YIL DAHA YOLLARDALAR, HEDEF 120 RESME ULAŞMAK

Daha 1 yıl daha yollarda olduğunu belirten Aguş, hedefinin 120 resme ulaşmak olduğunu batıdan doğuya doğru yol aldıklarını projenin sonuna doğru hedefinin Kars’taki Ani Harabeleri’ni resmetmek planladığını anlatıyor. Proje bittiğinde Türkiye, ABD, İngiltere ve İtalya’da sergiler açmayı planladığını söyleyen Aguş gördüğü bu ilgiden memnun olduğunu söylüyor.

KARAVANI NİŞANLISI KULLANIYOR

Ressam Ardıç Aguş’un İtalyan nişanlısı Chiara tüm yolculukta şoförlük görevini üstlenmiş. Chiara ayrıca fotoğraf ve kısa videolarla projenin ortaya çıkma sürecini kayıt altına alıyor.

Karavanla ‘Destan’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False