GeriGündem Karadenizde hamsi Güneydoğu’da lahmacun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karadenizde hamsi Güneydoğu’da lahmacun

Karadenizde hamsi Güneydoğu’da lahmacun
refid:27592381 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde ‘vejetaryen’ olarak yaşama kararı aldı. 24’üncü dönem milletvekilleri arasında bilinen tek vejetaryen olan Onur, tercihinin ‘duygusal’ nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

Bir siyasetçi olarak vejetaryen olmanın zorluklarını ise şöyle anlattı:

ÇORBADA KAÇIYOR

“Yiyenlere asla bir sözüm yok ancak canlı her varlığı yerken her zaman bir rahatsızlık duyuyordum. Artık kuzuların, danaların, balıkların gözlerine daha rahat bakabileceğim. Bu konuda en zoru Karadeniz’e ve Güneydoğu’ya gitmek. Karadeniz’de ‘Balık yemiyorum’ dediğimde ‘Hamsi getirelim’ diyorlar. Güneydoğu’da ise ‘Et yemiyorum’ dediğimde ‘Öyleyse lahmacun hazırlatalım vekilimize’ karşılığını veriyorlar. Siyasetçi olarak zor bir durum, insanlar pek anlayamıyor. En güzeli sessiz kalmak, ortaya getirilenleri reddetmeyip kendine uygun olanı yemek. Bazen arada kaçıyor tabii, çorbada, pilavda et suyu var mı diye sorgulamak zor. Henüz yolun başındayım lakin ‘vejetaryenim’ dediğimde ‘Balık yiyelim o zaman’ önerisi gelmesine de alışmalıyım. Oysa o da canlı. Tabii vejetaryenleri alaya almak isteyenler ‘Bitki de canlı, ona da yazık’ derler.

TAMAMEN DUYGUSAL

Bunu tartışacak değilim, ayrıca olabilir de. Dediğim gibi et yiyip yememe konusunda bir mantık aramıyorum, tamamen duygusal. Belki de pek çok kişiyi mezbahalardaki, bayram günü sokaklardaki vahşet görüntüleri vejetaryen yapıyor.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle