GeriGündem Karabağ nerede, önemi nedir? Dağlık Karabağ haritası ve coğrafi konumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karabağ nerede, önemi nedir? Dağlık Karabağ haritası ve coğrafi konumu

Karabağ nerede, önemi nedir? Dağlık Karabağ haritası ve coğrafi konumu
Abone Olgoogle-news

Dağlık Karabağ bölgesiyle ilgili son dakika gelişmeler yaşandı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan Karabağ savaşının bitirilmesine yönelik bildiriyi imzaladığını duyurdu. Yıllarca Ermenistan işgali altında bulunan tarihi bölge olan Dağlık Karabağ sorunu Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı. Peki, Karabağ nerede, önemi nedir? İşte, Dağlık Karabağ haritası ve coğrafi konumuyla ilgili bilgiler.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerginliğe neden olan Dağlık Karabağ Güney Kafkasya'da hukuken Azerbaycan'a bağlı ancak de facto olarak hiçbir ülke tarafından tanımlanıyor. Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başlayan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi. İşte detaylar.

DAĞLIK KARABAĞ NEREDE?

Dağlık Karabağ, Güney Kafkasya'da hukuken Azerbaycan'a bağlı ancak de facto olarak hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin egemenliği altında bulunan tarihi bölge.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.

Ermeniler, 1991'de Hankendi'yi, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi

Karabağ nerede, önemi nedir Dağlık Karabağ haritası ve coğrafi konumu

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edildi, 1 milyona yakın kişi de yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.
Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994'te Bişkek'te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle "Bişkek Protokolü" olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ancak ateşkes, kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü.

Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992'de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD'nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle