Kar geri geliyor

Kar geri geliyor

İstanbul'da bu gece başlayacak yağmur, yarın akşam saatlerinde kara dönecek. Hava sıcaklığı ise 6-8 derece düşecek.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yarın akşam saatlerinde etkisini artıracak kar yağışının, salı günü akşam saatlerine kadar il genelinde etkili olacağının tahmin edildiğini bildirdi. Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Marmara Bölgesi'nin bugün yağışlı havanın etkisine gireceğini, önce yağmur şeklinde başlayacak yağışların, Trakya'da akşam saatlerinde etkili kar yağışına dönüşeceğini ve Edirne, Kırklareli ile Tekirdağ'da bu gece ve yarın kar yağışlarının hayatı olumsuz şekilde etkileyeceğini kaydetti.

Marmara Bölgesi'nde bugün kuvvetli olarak esecek poyrazın, yarın ve salı günleri etkisini artırarak fırtına şekline dönüşeceğini ifade eden Yıldırım, İstanbul'un pazar günü yağmurlu, pazartesi sabah saatlerinde güney ilçeleri başta olmak üzere etkili sağanak yağışlı olacağını kaydetti.

Kuvvetli poyrazla birlikte yağışların öğle saatlerinde karla karışık yağmur, akşam saatlerinde ise il genelinde kar şeklinde olacağını belirten Yıldırım, pazartesi öğle saatlerinden itibaren kuvvetli poyrazın etkisi ile hava sıcaklığının 6-8 derece azalacağını bildirdi.

Kar yağışının özellikle pazartesi akşam saatlerinden sonra etkisini artıracağı ve salı günü akşam saatlerine kadar il genelinde etkili olacağının tahmin edildiğini belirten Mustafa Yıldırım, pazartesi sabah saatlerinde etkili sağanak yağış, akşam ve salı günü saatte 60-70 kilometre hızla esecek poyraz fırtınası ve kar yağışının, il genelinde hayatı olumsuz etkileyeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Yıldırım, pazartesi ve salı günleri beklenen poyraz fırtınası ve yağışlı havanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmalarını istedi. Pazartesi günü en düşük hava sıcaklığının 3, en yüksek sıcaklığın 5 derece, salı günü en düşük sıcaklığın 1, en yüksek sıcaklığın da 3 derece olacağını kaydeden Yıldırım, aralıklı kar yağışlı geçecek çarşamba günü ise en düşük sıcaklığın 2, en yüksek sıcaklığın ise 5 derece olacağını bildirdi.

İSTANBUL VALİLİĞİ UYARDI
Haberin Devamı

-Gerek kent dokusunun yapısı, gerekse alt yapıdaki aksamalardan dolayı daha önce su baskını ile karşılaşılan bölgelerde dikkatli olunmalı.

-Amatör denizciler, balıkçılar ve özellikle küçük tekneler denize çıkmamalı ve fırtına nedeniyle teknelerin bağlı bulundukları yerlerde gerekli tedbirler alınmalı.

-Fırtınanın etkisiyle birlikte binalardan düşebilecek materyallere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

-Zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmamalı, trafiğe çıkıldığı durumda kar lastiği takılmalı ve araçlarda zincir, takoz, çekme halatı bulundurmalı.

-Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınılmalı, trafik işaret ve işaretçilerine uymalı.

-Emniyet şeritleri kullanılmamalı.

-Resmi makamlara ait duyurular takip edilmeli.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Haberin Devamı

Açıklamada, vatandaşların ihtiyaç duymaları halinde şu telefonları arayabilecekleri bildirildi:

Elektrik kesintisi ve arızaları için 186,

Su kesintisi ve arızaları için 185,

Doğalgaz arızaları için 187,

İlkyardım ve sağlık hizmetleri için 112,

İtfaiye hizmetleri için 110,

Emniyet, asayiş ve trafik hizmetleri için polis 155, jandarma 156,

Karayolu hizmetleri için 159,

İl Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü (0212) 297 39 26, 534 86 72, 572 61 58,

Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (0212) 321 17 39,

İstanbul Valiliği İl Afet Yönetim Merkezi (0212) 455 56 00

Haberle ilgili daha fazlası: