GeriGündem Kan vermek orucu bozar mı? Diyanet cevapladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kan vermek orucu bozar mı? Diyanet cevapladı

Kan vermek orucu bozar mı? Diyanet cevapladı
Abone Olgoogle-news

Ramazan ayında niyetliyken kan aldırmak zorunda olan birçok vatandaş, 'Kan verince oruç bozulur mu?' sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilgileri doğrultusunda yanıt arıyor. Diyanet, daha önce orucu bozan ve bozmayan durumları detaylı olarak internet sitesinde açıklamıştı. Peki, kan vermenin oruç üzerindeki etkisi neler? Kan vermek orucu bozar mı? İşte, merak edilen konu ile ilgili bilgiler.

Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle, oruca niyetliyken hastaneye gitmek durumunda kalan vatandaşlar, kan vermenin orucu bozup bozmadığını merak edip araştırıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar ve detaylı bilgiler...

KAN VERİNCE ORUÇ BOZULUR MU?

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Konunun uzmanlarından alınan bilgiye göre; kandaki trombosit, normal kan verme yoluyla veya aferez cihazı vasıtasıyla elde edilmektedir. Normal kan verme yöntemiyle trombosit alımında sadece kan vermek söz konusudur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçluyken kan aldırdığı yönündeki rivayetleri değerlendiren İslam âlimleri kan verenin orucunun bozulmayacağını ifade etmişlerdir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).

Aferez cihazıyla trombosit alımında ise kan bağışçısının bir kolundan cihaz vasıtasıyla kan çekilir ve kandaki trombositler cihaz içinde ayrıştırılarak diğer koldan bağışçıya tekrar geri verilir; kanın pıhtılaşmasını önlemek için de cihaz setinin içi iki farklı serumla doldurulur. Vücuda kan ve serumun verildiği bu uygulama orucu bozar. Aferez cihazıyla trombosit vermek isteyen bağışçıların bunun yerine normal kan verme yöntemini kullanmaları veya iftar ile sahur arasında bu uygulamayı tatbik ettirmeleri gerekir. (Bkz. 522 nolu fetva)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle